Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wierzby Mazowieckie - OP2FCF
Osadnictwo olęderskie pod Żyrardowem
Właściciel: meteor2017
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 103 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-12-2010
Data utworzenia: 04-12-2010
Data opublikowania: 18-12-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 22-11-2016
35x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 7 obserwatorów
51 odwiedzających
24 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Brym, lec
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.

Osadnictwo olęderskie na Mazowszu:

Z osadnictwem holenderskim mamy na Mazowszu do czynienia od XVII wieku. Pierwsi osadnicy przybywali tutaj głównie z Fryzji i Flandrii uciekając przed prześladowaniami religijnymi i spustoszeniami wojennymi, i przez miejscową ludność nazywani byli Olędrami, mimo że później coraz więcej było osadników niemieckich a nie holenderskich. Miejscowi feudałowie chętnie ich osadzali na terenach podmokłych, zalewowych, gdyż Olędrzy doskonale sobie radzili na tych "nieużytkach", stąd też najwięcej osad olęderskich powstało w dolinie Wisły i w jej okolicach. Ponadto osadnicy reprezentowali nowoczesną i bardziej wydajną gospodarkę rolną, co przynosiło większe dochody właścicielom ziemskim, a sami Olędrzy byli zwykle zamożniejsi od polskich chłopów.

Pierwszym udokumentowanym osiedleniem Olędrów na Mazowszu, jest przybycie osadników w 1628 roku na Kępę Kosku (obecnie Saska Kepa). Nas natomiast najbardziej interesować będzie kolejne wydarzenie, czyli umowa zawarta na 60 lat z Hieronimem Radziejowskim, a uznana przez Króla Władysława IV w 1645, kiedy to Holendrzy dostali zgodę na osiedlenie się we wsiach Baranów, Jaktorów, Kaski, Szczawinek. Osadnikom przyznano 6 lat wolnizny, oraz 100 włók nieużytków i lasów pod uprawę. I to tu właśnie,  pod Baranowem i Jaktorowem ukryłem skrzynkę.

Osadnicy przybyli na tereny leśne (obrzeże puszczy zachodniomazowieckich) i podmokłe (idąc z Żyrardowa do skrzynki muszę przebyć podmokłe łąki i przeskoczyć trzy rowy).  Wsie które tu powstały mają do dziś układ rozproszony, charakterystyczny dla wsi postających w miejscu karczowanych puszczy, natomiast nie zachowały się niestety zabytki architektury takie jak domy, zbory czy cmentarze tak jak we wsiach nad Wisłą. Bo mimo że Holendrzy są wspominani tutaj jeszcze w spisie z 1773 roku, to później prawdopodobnie się stąd przenieśli, albo zostali całkowicie zasymilowani, albo i jedno i drugie. Jednak śladem po nich są choćby tak typowe dla Mazowsza wierzby rosochate, które właśnie Olędrzy jako pierwsi tu sadzili, a na mapach do dziś znajdziecie wieś Holendry Baranowskie.

Linki:

- Osadnictwo holenderskie na Mazowszu
- Katalog zabytków osadnictwa holenderskiego na Mazowszu

 

Skrzynka:

Współrzędne zaprowadzą was gdzieś na pogranicze wsi Grądy (nazwa świadcząca że były tu kiedyś lasy niezmierzone) i wsi Holendry Baranowskie Praga. Jeszcze na mapie z 1985 roku w tym miejscu jest gospodarstwo, teraz pozostała po nim jedynie piwniczka. Obok kilka starych, przepróchniałych wierzb rosochatych, rosnących nad stawem który gromadził nadmiar wody, w pobliżu rowu biegnącego polami. Dziś niemal wszystkie z pięciu wierzb się złamały i przewróciły, ale jeszcze dwa lata przed założeniem skrzynki były całe. Gdy tu się zatrzymacie na chwilę, łatwo wyobrazicie że ten staw i rów kopał, że te wierzby sadził jakiś osadnik olęderski, albo jego potomkowie, albo chociażby polscy sąsiedzi wzorujący się na przybyszach.

Podpowiedź niekodowana:

Skrzynkę znajdziesz w jednej z dwóch nadal stojących wierzb, zamaskowana płatem kory i innymi kawałkami drewna.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Piwniczka
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Piwniczka
Mapa Kwatermistrzostwa z 1843 roku
Mapa z 1985 roku
Ocalałe wierzby (w tej z lewej)