Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cedergren - OP0456
czyli telefony w dziewiętnastem i dwudziestem wieku
Eigenaar: Alf/red/
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 113 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Geen behuizing
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 13-06-2007
Gemaakt op: 12-06-2007
Gepubliceerd op: 13-06-2007
Laatste verandering: 29-06-2016
99x Gevonden
0x Niet gevonden
18 Opmerkingen
watchers 29 Volgers
224 x Bekeken
73 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
31 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: angelo, aniolekdiabelka, Azymut, belfegor, BetaRaf, burak, Elvis7, etna&mars, filips, G0cha, Krysiul, Kwasiek, lavinka, lost&found, makos, maritza, martuś, Mateuchłe, meteor2017, mgd4, Namarie, Nannette, olgierd, Plebek, Robcon, rubin, smok6, tATO, wania95, zueira, zyr
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving EN PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki


W 1880 roku warszawski magistrat podpisał umowę z belgijskim oddziałem Bella na telefonizację Warszawy. Pierwsza ich centrala mieściła się na Lesznie, przeniesiona została później na Próżną 10. Koncesja Bella wygasła w 1900 roku, a kolejną udało się wygrać firmie Telephonaktienbolaget H.T. Cedergren związanej z Ericssonem. Firma, należąca do szwedzkiego konstruktora Henryka Tore Cedergrena (1853-1909), przyjęła nazwę Rosyjsko-Szwedzkie Towarzystwo Telefonów Cedergren. Przejęła ona urządzenia i około dwa tysiące użytkowników, i zaczęła instalować swoją aparaturę - rozwiązanie sporo nowocześniejsze od bellowskich (aparaty mniejsze i bez własnego zasilania, sprytniej prowadzone przewody, łatwiejsze łączenie rozmów). Zaczęły znikać kłęby drutów z dachów, ponieważ prowadzono je wiązkami, albo pod ziemią. W 1904 zlikwidowano centralę na Próżnej i przeniesiono ją nieopodal - na Zielną 37. Ponieważ ten budynek szybko okazał się za ciasny, w 1908 roku powstała pod adresem Zielna 39 tzw. "baszta Cedergrena", wtedy najwyższy budynek w całym Imperium Rosyjskim (10 kondygnacji i 51,5 m wysokości).
Pracujące w centrali telefonistki przełączały druciki w centralkach - obrazek znany pewnie ze starszych filmów. Uchodziły one za tzw. dobre partie - ponieważ firma starannie je wybierała, nie tylko zwracając uwagę na głos czy wykształcenie, ale i na piękno. Również wystrój centrali oszałamiał - były tam m.in. salon z fortepianem, bufet i kuchnia, oraz sypialnia.
W 1922 roku, kiedy wygasła koncesja Towarzystwa Cedergren, urządzenia przejęła spółka-córka Cedergrena i rządu polskiego, nazwana Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna (PAST). Wkrótce powstała centrala międzynarodowa na Poznańskiej, oraz dodatkowe miejskie na ul. Piusa XI (dziś Piękna), na Pradze, Mokotowie, przy Tłomackiem i na Żoliborzu. Jednak budynek na Zielnej został siedzibą firmy, więc z czasem zaczęto go zwać Pastą. Zresztą takiej nazwy używa się do dziś, bo mimo jego dość znacznego zniszczenia w Powstaniu Warszawskim (o ten ważny strategicznie punkt toczyły się długie walki) został on odbudowany, i używany jest do dziś.
W 1938 roku PAST w Warszawie posiadała blisko 75 tys. abonentów.

Ślady działania PASTY można zdybać do dziś, co zaskakuje, jeśli pamięta się o zniszczeniach wojennych i masowej odbudowie niemal wszystkiego. Zachowało się co najmniej kilka dekielków na studzienkach telefonicznych - przed dawną centralą na Zielnej, na Próżnej, Senatorskiej, Długiej, Odyńca, Puławskiej...

I tak to gładko ględząc, doszliśmy do ZADANIA. Trzeba odnaleźć przynajmniej TRZY takie dekle (sugerowane inne, niż poprzednicy;-)), zrobić im zdjęcia, i załączyć do opisu znalezienia - podpisując, z jakiej ulicy pochodzi zdjęcie. Wymagana jest przynajmniej częściowa obecność na pokrywie napisu z nazwą firmy PAST.
Współrzędne wskazują na gmach Pasty, ale pokrywy mogą być wszędzie. W dodatku - podana lista nie musi okazać się kompletna Perskie oko  (mówiąc wprost: znam ok. 200 pokryw).
Patrzcie pod nogi! Miasto to gra.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien