Wągrowiec – miasto położone w województwie wielkopolskim, w malowniczym regionie Pałuk, może poszczycić się niezwykle ciekawą historią związaną z zakonem cystersów. Początki tej historii sięgają XII wieku, kiedy to Zbylut z rodu Pałuków ufundował opactwo cysterskie w pobliskim Łeknie – jednym z najstarszych klasztorów cysterskich na ziemiach polskich.
Zakonnicy przybyli z Altenbergu pod Kolonią i zaszczepili tu swoją duchowość, porządek i wiedzę o gospodarce. Przez ponad dwa wieki klasztor rozwijał się w Łęknie, jednak u schyłku XIV wieku opat Tylman zdecydował o przeniesieniu konwentu do dynamicznie rozwijającego się Wągrowca.
Choć po dawnym klasztorze w Łeknie nie pozostał żaden ślad, to w Wągrowcu zachowały się obiekty pocysterskie z końca XVIII wieku, w tym piękny klasztor oraz kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dziś pełnią one funkcje sakralne i kulturalne – część obiektów zajmuje parafia, a część służy jako siedziba Muzeum Regionalnego. Trwają także prace nad utworzeniem ośrodka rekolekcyjnego.
Wybierz się na spacer cysterskim śladem! Znajdź kesza, zatrzymaj się na chwilę refleksji i daj się porwać duchowi miejsca, które przez wieki było centrum życia religijnego, gospodarczego i kulturowego regionu.
Kesz na kordach, w środku certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców i kilka fantów na wymianę.