Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[Spacerkiem po...] Suleszkach - OPA1DF
Owner: borek99
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 59 m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Multicache
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-06-2025
Date created: 14-05-2025
Date published: 06-06-2025
Last modification: 06-06-2025
5x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
12 visitors
5 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: Ciachol, marass1111, misiowa
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kesza można zdobywać na dwa różne sposoby - dla graczy dwusystemowych jako bonus do Adventure Laba Suleszki, dla graczy tylko Opencachingowych jako klasycznego kilkuetapowego multaka, w którym poszczególne wirtualne etapy (oznaczone i opisane w postaci waypointów) pozwolą zebrać dane do wyliczenia kordów fizycznego pojemnika.

W każdym z 5 etapów po udzieleniu poprawnej odpowiedzi otrzymasz dane dla jednej z 5 literek (A, B, C, D, E - np. A=6), które należy podstawić do poniższego wzoru aby uzyskać finałowe kordy:

N 52° 04.ABC

E 15° 38.DDE


Informacje ogólne

Moda na tworzenia szlaków małych figurek rozlokowanych po danym mieście dotknęła w ostatnich latach wiele polskich miejscowości. Wiadomo - są chyba najbardziej znane w naszym kraju wrocławskie Krasnale, czy lokalne, zielonogórskie Bachusiki. Ale niewiele osób wie, że takie inicjatywy pojawiają się też i w małych mieścinach, które znajdują się z dala od tradycyjnych turystycznych kierunków. Tak też stało się w Sulechowie, który od grudnia 2022 roku powoli buduje swoją armię Suleszków. Suleszki nawiązują rzecz jasna do najbardziej znanej lokalnej legendy i postaci rycerza Sulecha. Co ciekawe, w odróżnieniu od innych podobnych projektów, ten sulechowski (finansowany przez prywatnych fundatorów) przyjął odmienną politykę i nie nazywa poszczególnych figurek w jakiś wyjątkowy, podkreślający jakieś ich atrybuty sposób - ot, każda z nich to po prostu Suleszek i... tylko tyle. Czy to słuszne podejście - oceńcie to sami, podziwiając tę małą architekturę zdobiącą nasze niewielkie miasteczko.


Suleszek #1 (N 52° 05.029 E 15° 37.443)

Opis: Pierwszy Suleszek stanął pod koniec 2022 roku na niewielkim terenie zielonym przy dawnym miejskim murze obronnym przy ulicy Okrężnej. Figurkę, sponsorowaną przez jedną z sulechowskich firm, 17 grudnia 2022 roku oficjalnie odsłonili: burmistrz miasta, właścicielka fundatora Suleszka i autor rzeźby, Artur Wochniak. Najstarsza figurka przedstawia klasyczną postać średniowiecznego rycerza stojącą opartą o, inspirowanego legendą o Sulechu.

Liczba do finału: A = Liczba prostokątnych otworów znajdująca się w przyłbicy Suleszka minus 23


Suleszek #2 (N 52° 05.265 E 15° 37.193)

Opis: Mimo początkowych zapowiedzi o chęci utworzenia w mieście całego szlaku Suleszków na drugą figurkę z serii Sulechowianie musieli czekać blisko rok od powstania pierwszej. Podobnie jak w przypadku tamtego rzeźbę wykonał Artur Wochniak. Oficjalnego odsłonięcia figury posadowionej przed nową siedzibą Nadleśnictwa Sulechów 6 grudnia 2023 roku, oprócz artysty, dokonali: burmistrz miasta, sulechowski nadleśniczy oraz przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. W odróżnieniu od swojego poprzednika drugi Suleszek bardzo wyraźnie nawiązuje do swojego fundatora - jest bowiem... leśnikiem, który klęcząc trzyma w ręku sadzonkę dębu, a przy boku posiada narzędzie do sadzenia drzew (Google podpowiada, że nazywa się to kostur, ale pojęcia bladego nie mam czy to prawidłowa nazwa :P).

Liczba do finału: B = Liczba liści znajdująca się w ręce Suleszka plus 2


Suleszek #3 (N 52° 04.813 E 15° 36.979)

Opis: Trzeci Suleszek liczbowo powiązany jest ze swoją lokalizacją - jego fundatorem została bowiem Szkoła Podstawowa nr 3 w Sulechowie, której to Rada Rodziców postanowiła w ten sposób upamiętnić 60. rocznicę powstania placówki. Figurkę 29 marca 2024 roku odsłonili: burmistrz miasta, twórca Suleszka (Artur Wochniak), dyrektor SP3 oraz przedstawiciele Rady Rodziców SP3. Suleszek przedstawia klasyczną, stojącą postać rycerza, który w ręce trzyma tarczę z napisem "SP3".

Liczba do finału: C = Liczba liter znajdujących się na platformie, na której stoi Suleszek (nie liczymy cyfr i znaków interpunkcyjnych, nie liczymy napisów na tarczy) minus 26


Suleszek #4 (N 52° 04.691 E 15° 37.225)

Opis: Czwarty Suleszek zamieszkał przy sulechowskim rondzie im. księdza Edwarda Kopra. 17 maja 2024 roku figurkę odsłonili: jej autor, Artur Wochniak, burmistrz miasta, członek Rady Miejskiej w Sulechowie oraz przedstawiciel sponsora, jednej z firm prowadzącej swoją działalność w okolicach miasta. Suleszek ma dość nietypowy hełm, kojarzący się raczej ze starożytną Grecją niż średniowieczną Polską. Jest to też jedyna rzeźba, przy której postanowiono ustawić tabliczkę informacyjną tłumaczącą czym w ogóle dana figurka jest.

Liczba do finału: D = Liczba dziurek widocznych w pasku Suleszka minus 7


Suleszek #5 (N 52° 04.721 E 15° 37.260)

Opis: Piąty Suleszek powstał wyjątkowo szybko (zaledwie miesiąc po czwartym) i blisko (inna strona terenów zielonych wokół tego samego ronda) w stosunku do swoich poprzedników. Figurkę sponsorowała firma działająca w strefie inwestycyjnej Nowy Świat, a rzeźba nawiązuje do jej działalności i przedstawia rycerza stojącego obok... stojaka z wieszakami z ubraniami. Rzeźbę wyróżnia także osoba jej autora - wykonał ją bowiem Robert S. Mitura, co czyni ją pierwszym Suleszkiem, który nie wyszedł spod ręki Artura Wochniaka. Odsłonięcie figurki odbyło się 18 czerwca 2024 roku, a uczestniczyli w nim przedstawiciele fundatora oraz burmistrz miasta.

Liczba do finału: E = Liczba wieszaków wiszących na stojaku Suleszka minus 2

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 6 times, Hits: 3 times.
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Virtual point --- Suleszek #1
A = Liczba prostokątnych otworów znajdująca się w przyłbicy Suleszka minus 23
2 Virtual point --- Suleszek #2
B = Liczba liści znajdująca się w ręce Suleszka plus 2
3 Virtual point --- Suleszek #3
C = Liczba liter znajdujących się na platformie, na której stoi Suleszek (nie liczymy cyfr i znaków interpunkcyjnych, nie liczymy napisów na tarczy) minus 26
4 Virtual point --- Suleszek #4
D = Liczba dziurek widocznych w pasku Suleszka minus 7
5 Virtual point --- Suleszek #5
E = Liczba wieszaków wiszących na stojaku Suleszka minus 2
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 5x Not found 0x Note 0x All entries