Echolokacja (na podobieństwo radaru) służy nietoperzom do orientacji w ciemności. Ultradźwięki emitowane przez nietoperze rozchodzą się koliście od jego głowy, a odbite wracają do uszu i informują o otoczeniu. Siła odbitych wibracji informuje zwierzę o odległości, natomiast różnica czasowa pomiędzy odbiorem odbić wskazuje kierunek ruchu ofiary. Większość nietoperzy posługujących się echolokacją wytwarza dźwięki o częstotliwości 20 do 80 kHz, a niektóre nawet od 120 do 210 kHz. Sygnały są rejestrowane jako zmiana częstotliwości powracającej fali (efekt Dopplera). Polujący nietoperz szuka zdobyczy emitując 5 do 10 impulsów w ciągu sekundy. W momencie zlokalizowania lecącego owada liczba impulsów wzrasta do 15-50 na sekundę, a w kolejnej fazie do 200 impulsów na sekundę. Wtedy uzyskuje dokładną stałą informacje o celu.
Skrzynka
Mucha jest skrzynką mobilną dostepną tylko na spotkaniach odbywającach się na terenach zielonych, na których zebrała się wystarczająca chętnych do polowania "nietoperzy". Rozpoczęcie poszukiwań Muchy wymaga zapadnięcia zmroku.
UWAGA! Jak dowodzą najnowsze badania, w trakcie polowania może dojść do tratowania się nawzajem, polujących osobników, które namierzyły Muchę!
Powodzenia!