Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
This cache does not have any statistics yet
ARJ-10 Szczyt Cercanel w Górach Marmaroskich - Rumunia - OP28F0
skrzynka ukryta na szczycie góry Cercanel 1847 m n.p.m.
Owner: Arjano
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 1693 m. ASL.
 Region: Romania > Nord-Vest
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 1:30 h    Distance to travel: 3.00 km
Date hidden: 22-06-2010
Date created: 22-06-2010
Date published: 22-06-2010
Last modification: 24-07-2011
0x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
12 visitors
0 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zapraszam wszystkich na wędrówkę na szczyt Cercanel o wysokości 1847 m npm. To jeden z ładniejszych, dzikich szczytów rumuńskich Gór Marmaroskich.  Ze względu na ich położenie, góry te mają bardzo bogatą historię. Niegdyś było to pasmo graniczne dla Rzeczypospolitej, Węgier i Mołdawii (rejon szczytu Hnitessa - 1759 m n.p.m.), a po licznych zawirowaniach politycznych i przesunięciach terytorialnych, w okresie międzywojennym schodziły się w obrębie szczytu Stog (1643 m n.p.m.) granice Polski, Czechosłowacji i Rumunii. Marmarosze związane są również z historią polskiej turystyki, były bowiem celem licznych wycieczek mieszkańców kresów, szczególnie Lwowa, w okresie międzywojennym, gdyż północno – wschodnie rejony tych gór były częścią terenów Polski.

Góry Marmaroskie kształtem przypominają elipsę z osią biegnącą z południowego wschodu na północny zachód. Długość grzbietu głównego, który równocześnie stanowi dziś granicę rumuńsko-ukraińską, wynosi 93 km. Jednakże najwyższe i najdłuższe są pasma, które odchodzą od grzbietu głównego na zachód i południe. Właśnie w pobocznych pasmach znajdują się najwyższe szczyty tych gór: Fărcăul (1961 m n.p.m.), Mihailecul (1920 m n.p.m.), Toroiaga (1939 m n.p.m.), a także Bardău (1854 m n.p.m.). W grzbiecie głównym Marmaroszy najwyższym punktem kulminacyjnym jest szczyt Pop Ivan (1940 m n.p.m.). Na obszarze Rumunii Góry Marmaroskie rozciągają się pomiędzy doliną Vişeu, przełęczą Prislop, a potokami Cibo i Złota Bystrzyca.

Pasmo to charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem budowy geologicznej. Występują na tych terenach między innymi skały wapienne, flisz karpacki, dolomity, jak również skały wulkaniczne. Najbardziej charakterystycznym piętrem roślinności są zarośla gęstej i trudnej do przebycia kosodrzewiny. I to będzie dla was wyzwanie. Kto przedrze się przez wymagający tunel z kosówki, połazi trochę na kolanach, pokłuje się nieco o ich igiełki ten ujrzy wspaniały widok ze szczytu. Stojąc pod drewnianym krzyżem będziecie mogli podziwiać przepiękną panoramę Gór Rodniańskich na południu , z ich najwyższym szczytem, w czerwcu jeszcze ośnieżonym Pietrosulem. Ku północy odkryją się dla Was widoki na Karpaty Ukraińskie z ich najwyższymi szczytami.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Widok na Góry Rodniańskie
Widok na Góry Marmaroskie
Dojście na szczyt przez kosodrzewinę
Położenie skrzynki - widok od krzyża
W kółeczku...
Log entries: Found 0x Not found 0x Note 0x