Zapraszamy Cię do odkrycia niezwykłego miejsca położonego nad brzegiem Jeziora Kuchta. To właśnie tutaj, w 1286 roku, dzięki margrabiom Ottonowi IV i Konradowi I, powstał klasztor cystersów – filia znanego opactwa w Kołbaczu.
Malownicze Ruiny: Choć z dawnego klasztoru pozostały tylko fragmenty, wciąż można podziwiać piękno gotyckiej architektury. Zobaczysz tu m.in. części kościoła, krużganki oraz dawny spichlerz, który kiedyś był browarem.
Bogata Historia: Klasztor był ważnym miejscem kultury i polityki. Mnisi prowadzili tu bibliotekę i kancelarię, gdzie przepisywali księgi i tworzyli dokumenty. Służyli też jako pośrednicy w ważnych sprawach między Krzyżakami a książętami pomorskimi.
Ludzkie Losy: W podziemiach kościoła spoczywają Zulisa i Hasson von Wedel. Istnieje też przypuszczenie, że pochowano tu Elżbietę, córkę Jana Alchemika.
Odnowa Miejsca: Po kasacie klasztoru w 1539 roku miejsce to popadło w ruinę. Dopiero w 1957 roku powstała tu parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel. Dzięki zaangażowaniu księży i lokalnej społeczności, opactwo zaczęło odzyskiwać swój dawny blask.
Wschodnie skrzydło klasztoru
Ruiny dawnego browaru
XIX wieczny spichlerz
Trznadle (Emberiza citrinella)
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii opactwa oraz zobaczyć więcej zdjęć, odwiedź stronę internetową projektu: https://cystersi-dziedzictwo.usz.edu.pl/klasztory/bierzwnik/
Kesz na kordach. W środku certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców oraz fanty na wymianę.