Ekspozycja stworzona przy współpracy z Zielonogórskim Oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji, którego siedziba w latach 1994 - 2006 mieściła się przy muzeum. Skansen został wyróżniony w konkursie "Sybilla" na najciekawsze wydarzenie muzealne roku 1999.
W skład wystawy prezentującej skansen wchodzą:
Zelbetowa wartownia niemiecka (niem. Einmannschutzbunker) z czterema przeziernikami obserwacyjnymi
Żelbetowa wartownia niemiecka (niem. Einmannschützbunker) z trzema przeziernikami obserwacyjnymi
Radziecki żelbetowy schron obserwacyjno-bojowy na 1 ckm (ros. Doligowriemiennaja toczka). Eksponat sprowadzony z terenu lotniska w Wiechlicach (gm. Szprotawa), Waga: 2,3 t,
Przedpole założenia stanowi skarpa z rozciągniętym drutem kolczastym. Przed niemieckimi wartowniami drut rozciągnięty jest miedzy oryginalnymi pałąkami i połykaczami stosowanymi m: in na przedpolach Linii Odry czy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego
Przed skansenem rekonstrukcja polowego stanowiska ogniowego radzieckiej armaty przeciwpancernej
Skrzyneczka nietypowa, lecz na współrzędnych.
Aby zaliczyć skrzynkę, należy udać się do muzeum w godzinach jego pracy, oraz zakupić bilet wstępu, proste nie? Załoga wie o istnieniu skrzynek, tudzież nie będzie problemu z działaniem na miejscu.
Polecam odwiedzić to miejsce w tygodniu, kiedy to ludzi jest zdecydowanie mniej.
UWAGA! Wszystkie skrzynki na terenie muzeum podejmowalne są z obszaru ogólnodostępnego. Nie wchodzimy na eksponaty, nic nie przestawiamy, nie wchodzimy za ogrodzenie itp.