Spacerując po Starówce, nie sposób nie trafić na plac katedralny i ten piękny zabytek. Miejsce bardzo turystyczne, ale warte okeszowania bo to jeden z ważniejszych punktów w Kotorze.
Wewnątrz katedry, poza funkcją religijna znajduje się muzeum, natomiast z galerii nad głównym wejściem, ciekawy widok na stare miasto (podobno :-)
KRÓTKO O ŚWIĄTYNI: Świątynia wybudowana została na miejscu pochodzącego z 809 roku małego przedromańskiego kościoła pod tym samym wezwaniem. Świątynię poświęcono świętemu Tryfonowi – patronowi miasta. Wnętrze udekorowano freskami w 1331 roku. Z powodu trzęsienia ziemi, które nawiedziło Kotor w XV wieku, katedra została poważnie uszkodzona. Z tego powodu przebudowano ją na przełomie XVI i XVII wieku nadając jej renesansowo-barokowy wygląd.
W nawie południowej znajduje się renesansowy nagrobek biskupa Tryfona Bizantija. Tuż obok niego, po prawej stronie od wejścia do świątyni – kamienny sarkofag z IX wieku, a nad nim obraz „Ukrzyżowanie” Jacopa de Ponte Bassano (1510–1592). Z kolei po lewej stronie od wejścia, biegną schody prowadzące do skarbca. Obok schodów stoi chrzcielnica z IX w., a nad nią znajduje się kamienna luneta z XIII w. z dawnego kościoła Świętego Krzyża. Wewnątrz świątyni znajdziecie również polski akcent, czyli krucyfiks, którym pobłogosławiono wojska Jana III Sobieskiego podczas odsieczy wiedeńskiej.
(źródło: wikipedia)
KESZ: miejsce mega turystyczne, prosimy o PEŁNĄ konspirację, oprzyjcie się, odpocznijcie w cieniu, wypatrzcie i podejmijcie.
Początkowo chcieliśmy umiejscowić kesza na tyłach katedry, ale smród fekaliów nas tam odstraszył
ZAPRASZAMY
CRAZY_BABY & TEAM