Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. makotka
Status
Voltooid 19 keer
Score 110.61 punten
Aantal caches 14 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 71% ( Caches)
Soort GeoPath Verkennen
Publicatie datum 26-04-2018
Eigenaar makotka, WK_PTTK_HERKUS
Beschrijving GeoPath

Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 roku. Była to pierwsza pozycja obronna budowana w Prusach Wschodnich  po I wojnie światowej, gdyż oderwana po 1918 enklawa Prus Wschodnich pozostawała bez dostatecznej obrony. Narzucone Niemcom ograniczenia Traktatu Wersalskiego z 1919 roku oraz porozumienia paryskiego z 1927 roku, ściśle określały strefy, gdzie można było   budować nowe fortyfikacje.  Na terenie Prus Wschodnich pozostawiono jedynie niewielki trójkątny obszar w środku prowincji. W jego centrum znajdował się Lidzbark Warmiński (ówczesne Heilsberg) i właśnie od niego wzięła nazwę nowa linia umocnień, co miało propagandowo podkreślić przestrzeganie ustaleń międzynarodowych. Pierwsze schrony rzeczywiście wznoszono w jej rejonie początkowo tworzyły ją niewielkie budowle o niskiej kategorii obronności, większe schrony powstały dopiero w latach 1936-1937 po odrzuceniu ograniczeń traktatu wersalskiego.  Dla lepszego maskowania prac oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną, linię wytyczono w masywach leśnych na północ od Lidzbarka i Ornety. Do 1932 roku rozbudowano odcinek od jeziora Tauty do rejonu Judyt na północ od Bartoszyc. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy i zrezygnowaniu z ograniczeń militarystycznych,  rozpoczęto planowanie rozbudowy pozycji.

Do 1937 roku opasano pierścieniem fortyfikacji stolicę Prus Wschodnich Królewiec (obecnie Kaliningrad.) Trójkąt Lidzbarski stanowił niejako śródszaniec obrony Prus. Miał zatrzymać wojska polskie na tyle długo, aby umożliwić mobilizację wojsk własnych. Linię podzielono na osiem odcinków - każdy przewidziany do obsadzenia przez dywizję piechoty. Umocnienia z uwagi na znaczne oddalenie od granicy nie przydały się podczas ataku na Polskę, nie mogąc osłonić koncentracji wojsk przy granicy. Po rozpoczęciu II wojny światowej w 1939 nie planowano obsadzenia i wykorzystania umocnień były używane w zasadniczej części jako schrony przeciwlotnicze czy magazyny. W roku 1945 zaczęto obsadzać oraz pospiesznie umacniać i poprawiać zaniedbane umocnienia które miały trzymać zwycięski pochód armii czerwonej. Wynikało to z rozkazu samego Adolfa Hitlera, który rozkazał utrzymanie Prus Wschodnich za wszelką cenę. W lutym-kwietniu 1945 wycofująca się 4 Armia pod dowództwem gen. Friedricha-Wilhelma Müllera toczyła tu zacięte walki z wojskami  Frontu Białoruskiego.   Po wojnie liczne schrony były wysadzane, a pancerze złomowane. Mimo to wiele obiektów zachowało się w dobrym stanie, w tym nieliczne z zachowanymi pancerzami..

Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego są do dnia dzisiejszego dość trudne do zlokalizowania, nawet gdy mamy ze sobą dokładną mapę terenu. Zwarte tereny leśne, kiepskie drogi dojazdowe oraz bagna i tereny podmokłe doskonale chronią te niewielkie i doskonale wkomponowane w teren obiekty fortyfikacyjne przed oczami turysty czy poszukiwacza.

Caches in GeoPath Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 14 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log