Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPaths
GeoPath name
GeoPath type What is this?HelpHelpSpecifies the type of GeoPath. If the majority of caches are arranged in a line, or form a design on the map, set Geo-sketch . If the majority of caches highlight a tourist attraction (e.g. a famous building, museum, etc.) set Touristic . If the majority of caches show off a natural feature (e.g. a mountain peak, viewpoint, etc.) set Nature . If the caches have a common theme (e.g. cathedrals, famous authors, etc.) set Thematic . If you think your GeoPath should be in another category which is not listed, contact the OC Team cog (at) opencaching.pl
% cache finds required to complete GeoPath
What is this?HelpHelpAfter logging a percentage of the caches, the user may log the GeoPath as completed
GeoPath Description

Start a new GeoPath
Waypoint Cache name belongs to GeoPath  
(No caches to display)
GeoPaths
Number of displayed GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Display options
Name Type {statusOrPoints} Publication date Number of caches Completed


Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego

GeoPath details
Mentor (?)HelpMentorThe mentor is the person who created the GeoPath. makotka
Visibility
Completed 19 times
Scoring 110.61 Points
Number of caches 14 (0 / 0 / 0)
% cache finds required to complete GeoPath 71% ( Geocaches)
GeoPath type Touristic
Publication date 26-04-2018
Owners makotka, WK_PTTK_HERKUS
GeoPath's description

Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 roku. Była to pierwsza pozycja obronna budowana w Prusach Wschodnich  po I wojnie światowej, gdyż oderwana po 1918 enklawa Prus Wschodnich pozostawała bez dostatecznej obrony. Narzucone Niemcom ograniczenia Traktatu Wersalskiego z 1919 roku oraz porozumienia paryskiego z 1927 roku, ściśle określały strefy, gdzie można było   budować nowe fortyfikacje.  Na terenie Prus Wschodnich pozostawiono jedynie niewielki trójkątny obszar w środku prowincji. W jego centrum znajdował się Lidzbark Warmiński (ówczesne Heilsberg) i właśnie od niego wzięła nazwę nowa linia umocnień, co miało propagandowo podkreślić przestrzeganie ustaleń międzynarodowych. Pierwsze schrony rzeczywiście wznoszono w jej rejonie początkowo tworzyły ją niewielkie budowle o niskiej kategorii obronności, większe schrony powstały dopiero w latach 1936-1937 po odrzuceniu ograniczeń traktatu wersalskiego.  Dla lepszego maskowania prac oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną, linię wytyczono w masywach leśnych na północ od Lidzbarka i Ornety. Do 1932 roku rozbudowano odcinek od jeziora Tauty do rejonu Judyt na północ od Bartoszyc. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy i zrezygnowaniu z ograniczeń militarystycznych,  rozpoczęto planowanie rozbudowy pozycji.

Do 1937 roku opasano pierścieniem fortyfikacji stolicę Prus Wschodnich Królewiec (obecnie Kaliningrad.) Trójkąt Lidzbarski stanowił niejako śródszaniec obrony Prus. Miał zatrzymać wojska polskie na tyle długo, aby umożliwić mobilizację wojsk własnych. Linię podzielono na osiem odcinków - każdy przewidziany do obsadzenia przez dywizję piechoty. Umocnienia z uwagi na znaczne oddalenie od granicy nie przydały się podczas ataku na Polskę, nie mogąc osłonić koncentracji wojsk przy granicy. Po rozpoczęciu II wojny światowej w 1939 nie planowano obsadzenia i wykorzystania umocnień były używane w zasadniczej części jako schrony przeciwlotnicze czy magazyny. W roku 1945 zaczęto obsadzać oraz pospiesznie umacniać i poprawiać zaniedbane umocnienia które miały trzymać zwycięski pochód armii czerwonej. Wynikało to z rozkazu samego Adolfa Hitlera, który rozkazał utrzymanie Prus Wschodnich za wszelką cenę. W lutym-kwietniu 1945 wycofująca się 4 Armia pod dowództwem gen. Friedricha-Wilhelma Müllera toczyła tu zacięte walki z wojskami  Frontu Białoruskiego.   Po wojnie liczne schrony były wysadzane, a pancerze złomowane. Mimo to wiele obiektów zachowało się w dobrym stanie, w tym nieliczne z zachowanymi pancerzami..

Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego są do dnia dzisiejszego dość trudne do zlokalizowania, nawet gdy mamy ze sobą dokładną mapę terenu. Zwarte tereny leśne, kiepskie drogi dojazdowe oraz bagna i tereny podmokłe doskonale chronią te niewielkie i doskonale wkomponowane w teren obiekty fortyfikacyjne przed oczami turysty czy poszukiwacza.

Caches in this GeoPath Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego

include following caches in gpx file:


inactive
ignored
placed by you
watched
founded
Logs count in gpx file*: 5

*) - for each cache. Available only for "GPX" files OK
information
Statistics for this GeoPath Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego
Your progress on this GeoPath


0% (You found 0 from 14 Caches in the Geopath)

Show more statistics

Opinions and comments

Log your visit