Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Linia kolejowa nr 37

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie Psikiszek
Widoczność
Zdobyta 9 razy
Punktacja 194.09 punktów
Liczba skrzynek 28 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 95% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 03-03-2018
Założyciele 3po3, powicher, Psikiszek, wzorowy, Cezex
Opis GeoŚcieżki

    Linia kolejowa nr 37 łączy Białystok i Zubki Białostockie. Obecnie ruch osobowy jest prowadzony w sezonie od wiosny do jesieni w weekendy, ale tylko do miejscowości Waliły Stacja. Ruch towarowy jest bardziej regularny, ale tylko na odcinku Białystok - Białystok Fabryczny i jest związany z dostawami opału do elektrociepłowni i odbioru drewna i złomu.

    Linia powstała w 1886r. jako Kolej Poleska. Łączyła Białystok i Baranowicze. Jest jedną z pięciu linii powstałych w latach 1882-1886 łączących miasta na terenie dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypada na czasy zaborów, a także IIRP, kiedy to w całości znajdowała się w jednym państwie. Tędy jeździł ekspres Paryż - Moskwa, podobno z regularnością taką że można było regulować zegarki. Ładna legenda, ale niestety dawniej pociągi też potrafiły sie spóźniać.

    Po II wojnie światowej z racji zmiany granic ruch osobowy na tej linii został zdegradowany do znaczenia lokalnego. Co nie znaczy mniej ważnego, bo dzięki pociągom mieszkańcy wsi i miasteczek mogli dotrzeć do pracy, lekarza czy szkoły. Większe znaczenie miał ruch towarowy, a to z powodu otwarcia kolejowego przejścia granicznego w Zubkach Białostockich. Od granicy do tej stacji obok torów o naszej szerokości szedł też drugi, szerszy. Niestety został rozebrany. Mówiło się, że linia ta miała znaczenie strategiczne. Kto wie, wszak niedaleko Stacji Walił w lesie ukryta była baza paliwowa z bocznicą. Obecnie żaden pociąg nie może wyjechać poza Waliły z powodu stanu technicznego mostu na Supraśli. Na reaktywowanie międzynarodowego ruchu towarowego  też raczej nie ma co liczyć, a to z powodu rozebrania torów po stronie Białorusi. 

    Zapraszam do zdobywania geościeżki. Najwygodniej w sezonie wsiąść w pociąg z rowerem, wysiąść w Stacji Waliły i korzystając z dróg lokalnych i leśnych zebrać skrzynki. Myślę, że dla w miarę sprawnej osoby to będzie wycieczka na jeden dzień.

Dziękuję 3po3, Cezex i powicher, że zdecydowali się dodać swoje kesze do ścieżki.

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Linia kolejowa nr 37

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Linia kolejowa nr 37
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 28 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis