Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Ostatni bastion Imperium

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie rredan
Widoczność
Zdobyta 0 razy
Punktacja 54.72 punktów
Liczba skrzynek 8 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 85% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 21-01-2018
Założyciele rredan
Opis GeoŚcieżki

Schamat twierdzo Grodno

Pierwsze plany wzniesienia twierdzy snuto jeszcze w XVIII wieku jednak budowa trzynastu fortów ruszyła dopiero po ponad wieku w 1912 roku. Twierdza oprócz fortów głównych składać się miała z 24 punktów oporu oznaczonych literami oraz  19 numerowanych. 

Przed wybuchem I Wojny Światowej ukończono 9 fortów głównych (I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX), 6 punktów oporu (A,B,D,K i 8), 2 prochownie i 22 innych budynków (m.in. sztab i koszary). Do lata 1915 rozpoczęto budowę fortów XIII i X, E, punktu oporu nr 5 oraz prochowni. Na żadnym z tych obiektów nie ukończono nawet 50% prac. W sierpniu i wrześniu Niemcy oblegli Grodno,  a najbardziej zacięte boje toczono o forty III i IV. Pozostałe zostały opuszczone bez walki. Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 11 fortów, 6 prochowni, 14 punktów oporu i kilkadziesiąt innych budynków.

We wrześniu 1920 roku twierdza była jednym z teatrów działań podczas ostatniej wielkiej bitwy (operacji) wojny polsko-bolszewickiej, tj. bitwy nad Niemnem.  Walki toczono o forty I, II, III, IV, V, VI i XIII. Podczas nich sformowana w Poznaniu jeszcze w trakcie Powstania Wielkopolskiego i wywodząca się z Armii Wielkopolskiej 13 Eskadra Myśliwska ułatwiała przeprawę przez Niemen oraz atakowała kolumny nieprzyjacielskie w rejonie Grodna ułatwiając w znacznym stopniu działania własnych wojsk.

Bitwa ta ostatecznie pogrzebała sowieckie plany zawładnięcia Polską i miała istotny wpływ na wynik rokowań w Rydze, zwłaszcza na odzyskanie z górą 114000 km² terytorium za tzw. linią Curzona zamieszkałych przez cztery miliony mieszkańców. Uzyskana przez Polskę granica pokrywała się z grubsza z tą sprzed III rozbioru.

W latach II Wojny Światowej umocnienia najpierw podzieliły los linii Maginota, później stały się areną niemieckich zbrodni (fort II) lub schronieniem dla partyzantów (fort X), a o ruiny innych walczono ze zmiennym szczęściem w lipcu 1944 roku (fort I).

***

Obszerne informacje na temat grodzieńskiej twierdzy dostępne są w przewodniku Stanisława Poczobuta Odlanickiego opublikowanym w serwisie Kresy24.pl oraz w internetowej monografii Крепость Гродно.

***

Skrzynki wchodzące w skład geościeżki schowane zostały na terenie najlepiej zachowanych fortów głównych. Jeśli założysz skrzynkę w którymś z nieokeszowanych obiektów chętnie dołączę ją do geościeżki. Proszę wtedy o kontakt.

Gdyby któraś ze skrzynek potrzebowała serwisu lub reaktywacji, to bardzo proszę w miarę możliwości o ich dokonanie. Z góry bardzo dziękuję.

***

Zapraszam do naszych wspomnień z Białorusi na blogu i fotoblogu.

Flag Counter

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Ostatni bastion Imperium

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Ostatni bastion Imperium
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 8 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis