Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPaths
GeoPath name
GeoPath type What is this?HelpHelpSpecifies the type of GeoPath. If the majority of caches are arranged in a line, or form a design on the map, set Geo-sketch . If the majority of caches highlight a tourist attraction (e.g. a famous building, museum, etc.) set Touristic . If the majority of caches show off a natural feature (e.g. a mountain peak, viewpoint, etc.) set Nature . If the caches have a common theme (e.g. cathedrals, famous authors, etc.) set Thematic . If you think your GeoPath should be in another category which is not listed, contact the OC Team cog (at) opencaching.pl
% cache finds required to complete GeoPath
What is this?HelpHelpAfter logging a percentage of the caches, the user may log the GeoPath as completed
GeoPath Description

Start a new GeoPath
Waypoint Cache name belongs to GeoPath  
(No caches to display)
GeoPaths
Number of displayed GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Display options
Name Type {statusOrPoints} Publication date Number of caches Completed


Na Łące Zające

GeoPath details
Mentor (?)HelpMentorThe mentor is the person who created the GeoPath. j_janus
Visibility
Completed 16 times
Scoring 124.52 Points
Number of caches 14 (0 / 0 / 0)
% cache finds required to complete GeoPath 92% ( Geocaches)
GeoPath type Nature
Publication date 13-11-2016
Owners j_janus, viajero71
GeoPath's description

--------------------------------------------------------------

GeoŚcieżka

Na Łące Zające

 

FAQ - lista najczęściej zadawanych pytań

by viajero71

-------------------------------------------------------------


Czym jest ta GeoŚcieżka?
GeoŚcieżka nawiązuje do nazwy podwrocławskiej miejscowości Zajączków w pobliżu której zostały ukryte kesze. Miejscowość, już przed II Wojną Światową nosiła nazwę Haasenau, co po przetłumaczeniu z języka ówczesnych mieszkańców oznacza również zajęczą krainę. Każdy z keszy nawiązuje do któregoś z gatunku zająca żyjącego na świecie. Mają one umożliwić Ci spotkanie tytułowych zwierząt, w związku z tym zostały ukryte z dala od zabudowań, w większości w zbliżonym środowisku w jakim zające żyją. Miejsca ukrycia są porośnięte zróżnicowaną roślinnością, jednocześnie nie są to tereny tradycyjnie leśne. Nie są to zatem tak łatwe terenowo kesze jak np. na GeoŚcieżce GO WRO, warto być tego świadomym wybierając się je zdobyć.

W takim razie dzięki tej GeoŚcieżce mam szansę zobaczyć prawdziwego zająca?
Tego niestety nie mogę Ci zagwarantować. Populacja zajęcy z dekady na dekadę ciągle spada. Logi odwiedzających donoszą o innych zwierzętach, m.in. o sarnach, jelonkach, kunach, bażantach, kuropatwach czy ptakach śpiewających. Odnotowano także ślady po bobrach. W samej miejscowości, gdzie znajdują się etapy pośrednie bez pojemników, spotkasz betonowe figurki zajęcy - w publicznych miejscach jak i na prywatnych posesjach. Mieszkańcy otrzymują je od działającego lokalnie stowarzyszenia za wkład pracy włożony w rozwój miejscowości.

Ile czasu potrzebuję sobie zarezerwować na zdobycie tej GeoŚcieżki?
GeoŚcieżka składa się nie tylko z keszy tradycyjnych, dlatego też trudnej jest to ocenić. Aby zaoszczędzić czas i przebyty dystans sugeruję zacząć od keszy innych niż tradycyjne - te zdobędziesz przy okazji poszukiwania pojemników finałowych np. quizów, często ukrytych w bliskiej odległości od innych tradycyjnych keszy. Proszę o pozostawianie informacji w logu ile czasu zajęło zdobycie GeoŚcieżki - już kilka wpisów powinno dać jakiś pogląd na sprawę.

W jaki sposób najwygodniej odwiedzić zające?
Rekomenduję zdobywanie tych keszy rowerem. Rower możesz przewieść pociągiem do stacji kolejowej w Pęgowie, dzięki czemu zaoszczędzisz siły które możesz wykorzystać na keszowanie. Kesze znajdują się przy linii kolejowej relacji Wrocław – Poznań. Jeden z przewoźników oczekuje niezbyt wysokiej dopłaty za przewóz roweru - w wysokości 2zł, niezależnie od długości trasy. Z Wrocławia, aby nie tracić sił, możesz także przewieść swój ekologiczny jednoślad autobusem miejskim linii 105 w kierunku osiedla Świniary. Z pętli autobusowej czeka Cię odcinek do przejechania o długości około 5km, aby rozpocząć keszowanie. Możesz również starać się zdobywać kesze samochodem. W wielu przypadkach nie dodałem waypointa z miejscem do zaparkowania, gdyż samochód możesz zostawić w różnych miejscach, wedle własnego uznania.

Proponuję również rozważyć utworzenie oficjalnego eventu na OC (przykład: OP8GJ5), którego celem jest zdobycie tej GeoŚcieżki oraz sąsiadujących keszy w ramach GO WRO.


Która pora roku jest dobra na podjęcie GeoŚcieżki?
Żadna. Niektórzy nie dostosowują się do wskazówek jak dotrzeć do kesza, skracają sobie drogę i idą przez pokrzywy lub krzewy cierniste. W takich przypadkach późna wiosna i lato odpadają. Jesienią, zimą i wczesną wiosną jest łatwiej, ale nie jest wtedy już tak zielono. Warto się nad tym nie zastanawiać, tylko jechać kiedy masz ochotę.

Co zabrać jadąc w okolice Zajączkowa?
Przyda się co najmniej elastyczna miarka, gdy jej nie będziesz posiadać możesz poradzić sobie np. kartką papieru w kratkę (dwie kratki to 1cm). Inne wymagane narzędzia zostały wymienione w treści keszy lub w ikonach parametrów skrzynki. Warto pomyśleć o środkach przeciwko komarom i kleszczom, zmiennym obuwiu, odzieży której nie będzie Ci szkoda gdy zostanie uszkodzona przez gęstwinę chaszczy, powerbankach. Zabierz również przedmioty na wymianę do skrzynek takich jak Zając Białoogonowy, Zając Czarny. Aha, jeszcze jedno - czas na relaks i spokojne keszowanie, głównie na bezludziu.

Które z keszy możesz szczególnie polecić?
Ogólnie rzecz biorąc, warto zaliczyć kesze, które nie są tradycyjnymi. Są to zadania przez które poznasz nieco historii bądź życia towarzyskiego lokalnej społeczności. Osobiście zachęcam do rozwiązania Zająca Wyżynnego oraz Zająca Nadrzecznego. Ponadto, gdy zaczniesz zdobywanie GeoŚcieżki od keszy, których ukrycie finałowego pojemnika nie jest znane - zaoszczędzisz czas i przemierzony dystans, o czym już wspomniałem.

Kordy są lekko przestrzelone, kiedy je poprawisz?
Może zdarzyć się, że na którymś z keszy kordy będą przesunięte o kilka metrów, gdyż pochodzą one z metadanych Exif uśrednionych z kilku zdjęć wykonanych w miejscu ukrycia pojemnika (teren leśny ogranicza dokładność, umiejscowienie względem zdjęć satelitarnych zbioru drzew nie jest zwykle łatwe do oceny). Dlatego też większość keszy zawiera zdjęcia - spojlery, w której okolicy należy szukać pojemnika. Spotkałem się z logami o treści "kordy przestrzelone". Proszę w takim przypadku o dodanie jakiejś wskazówki, np. "pojemnik ukryty jest wg mnie 10 metrów na zachód od wskazanych kordów" (w przypadku keszy których kordy są ukryte) lub o wklejenie w logu kordów bardziej poprawnych (dla keszy tradycyjnych).


Planujesz więcej keszy w ramach tej GeoŚcieżki?
Tak, mam jeszcze kilka pomysłów na skrzynki typu inne niż tradycyjna, a lista gatunków zajęcy nie została jeszcze wyczerpana. Prawdopodobnie kiedyś powstaną jeszcze jakieś kesze.

Masz jakieś rady, zanim wybiorę się na GeoŚcieżkę?
Zapoznaj się z mapą lub zdjęciami satelitarnymi zanim udasz się na docelowe współrzędne ukrycia pojemnika. Gdzie droga dotarcia nie jest oczywista dodałem waypointy wskazujące szlak. Ponadto chciałbym dodać, że wszystkie kesze są dwusystemowe. Jeśli posiadasz konto w tym drugim systemie, warto zapoznać się z logami online, być może uzyskasz tam jakąś cenną wskazówkę odnośnie kesza, której nie znajdziesz tutaj.

Gdzieś widziałem(am) już takie podobne FAQ...
Tak, inspirowałem się przydatnym FAQ keszera xytras, przygotowanym na potrzeby GeoŚcieżki Wrocławski Węzeł Kolejowy.

Caches in this GeoPath Na Łące Zające

include following caches in gpx file:


inactive
ignored
placed by you
watched
founded
Logs count in gpx file*: 5

*) - for each cache. Available only for "GPX" files OK
information
Statistics for this GeoPath Na Łące Zające
Your progress on this GeoPath


0% (You found 0 from 14 Caches in the Geopath)

Show more statistics

Opinions and comments

Log your visit