Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Kajakiem po Liswarcie

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. sajmon
Status
Voltooid 47 keer
Score 208.98 punten
Aantal caches 25 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 70% ( Caches)
Soort GeoPath Verkennen
Publicatie datum 25-05-2015
Eigenaar sajmon, goldenfish
Beschrijving GeoPath

Proponujemy Wam geościeżkę trochę nietypową, bo do jej zdobycia potrzebny będzie sprzęt pływający. Najlepiej sprawdzi się kajak, choć można również wykorzystać ponton. Jeśli nie macie swojego sprzętu, w okolicy funkcjonuje kilka wypożyczalni kajaków. Ceny wynajmu we wszystkich kształtują się podobnie.

Kesze zostały założone wzdłuż Liswarty i Warty, na odcinku od Dankowa do Wąsosza. Umiejscowione są w ciekawych i charakterystycznych dla tego fragmentu miejscach (takich jak: młyny, tamy, kładki).

Odcinek ten ma długość około 30 km. Aby pokonać go kajakiem (w tempie rekreacyjnym) najczęściej dzieli się go na dwa etapy: Danków – Zawady i Zawady – Wąsosz.

Dla geościeżki ustawiony został niski próg zaliczenia, tak aby pokonanie jednego etapu wystarczyło do jej zdobycia. Drugim powodem jest umiejscowienie keszy, które często narażone są na zniszczenie (np. przy powodzi).

 

ETAP I

Startujemy w Dankowie, w okolicy mostu drogowego i skrzynki OP81YY (należącej do geościeżki „Szlakiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii”). Kajaki zwodować można tuż za progiem wodnym po stromej skarpie lub przed progiem po drugiej stronie rzeki i mostu.

Początkowo płyniemy w dość wąskim i krętym nurcie z wieloma korzeniami i gałęziami wystającymi z wody. Po około 2 km docieramy do młyna w Troninach. Tablice informują o konieczności przeniesienia kajaka prawym brzegiem. Uwaga na błotko :)

Dalej Liswarta mocno meandruje po niskich łąkach. Warto poszukać kanału, który zaprowadzi nas na niewielkie jeziorko w starorzeczu (51.012188, 18.835772).

Powoli dopływamy do mostu w Rębielicach Szlacheckich, a 500m za nim Liswarta rozdziela się na dwie odnogi. Na lewej znajduje się kamienna tama, za którą często występują mielizny. Większość wody niesiona jest prawą odnogą, na której znajduje się mała elektrownia wodna (przy której czeka kolejna przenioska, zgodnie ze znakami). Pół kilometra za elektrownią oba nurty Liswarty łączą się ponownie.

Dopływamy do kładki w Szyszkowie. Tu rzeka robi się szersza i płytsza. Dodatkowo porastają ją kępy moczarki, na których można utknąć :)

1,5 km dalej, po prawej stronie, tuż za niewielkim bystrzem, swoje ujście do Liswarty ma niewielka rzeczka Opatówka (zwana też Górniczanką). Po przepłynięciu kolejnego kilometra znów napotkamy rozwidlenie. Wybieramy lewą odnogę (prawa zablokowana jest przez zwałki), na której znajdują się pozostałości tamy przy młynie Krym (Zbory). Przez tamę można przepłynąć, uważając na wystające tuż za nią pale. Wpływamy w prawą odnogę, na której dośc mocny nurt będzie nas prowadził między pozostałościami drzew.. Niestety, niedawno młyn przy lewej odnodze został rozebrany. Do jego pozostałości można podpłynąć pod prąd po ponownym połączeniu odnóg.

Po lewej mijamy prywatne altany piknikowe z pomostami, kawałek dalej po prawej stronie pojawiają się pierwsze ośrodki wypoczynkowe w Zawadach, a na rzece kilka niewielkich spiętrzeń i kamieni. Na kolejnym rozwidleniu kierujemy się w lewo, na niewielką tamę, przez którą przepływamy środkiem.

Po 300 metrach przepływamy pod mostem drogowym na DW491, a tuż za nim pokonujemy kolejne niewielkie spiętrzenie.

Za łukiem rzeki coraz częściej będzie można obserwować działalność bobrów; obgryzione i powalone drzewa, wydeptane ścieżki, a nawet wejścia do nor. Przepływamy pod wiszącym mostkiem, przy którym urządzone jest miejsce do odpoczynku i przystań. Etap kończymy przy OP82F6 po przepłynięciu ok. 13 km.

 

ETAP II

Startujemy w Zawadach przy OP82F6 (tam gdzie zakończył się I etap :) ). Już po 700 metrach czeka na nas pierwsze wyzwanie: tama przy młynie Strębce. Tama tworzy bystrze, po którym można spłynąć, oczywiście uważając na większe głazy, zwłaszcza przy niskim stanie wody. Tuż za tamą przepływamy pod kamiennym mostem na Magistrali Węglowej. Dalej rzeka płynie leniwie aż do pozostałości tamy przy nieistniejącym już młynie w Suchanach. Tu opcje są dwie: po lewej mamy dwa bystrza jedno za drugim na lekkim łuku i pozostajemy w głównym nurcie rzeki, płynąc po prawej tuż za podobnym (lecz węższym) bystrzem prąd będzie spychał nas w wąski kanał (dalej zablokowany zwałkami), więc trzeba skręcić ostro w lewo do odnogi prowadzącej do głównego nurtu. Bystrza w głównym nurcie obecnie są suche, skręcamy mocno w lewo i spływamy  przez niewielkie, ale strome i wąskie (a tym samym rwące) bystrze. Tu trzeba zachować szczególną ostrożność!

Po około 400 metrach rzeka znów rozwidla się, a my płyniemy prawą stroną. Za zakrętem nurt staje się silniejszy, a dno staje się kamieniste z wystającymi głazami. Dalej Liswarta płynie powoli i docieramy do pozostałości mostu oraz kładki drewnianej w Bujecku – Władysławowie. Kładka o tyle ciekawa, że jej filary są poprzecinane przez bobry (ich działalność ciągle jest widoczna na brzegach).

Liswarta płynie spokojnie lekko meandrując wśród pól docierając co Nowej Wsi, gdzie znajduje się tama, a za nią kładka drewniana oraz kolejny młyn. Przez tamę tak jak przez poprzednie można spłynąć, nie ma też problemu z przeniesieniem kajaka brzegiem (jest umocniony).

Około kilometr dalej po prawej stronie w Borowej ujście ma Biała Oksza. Dalej Liswarta płynie leniwie, coraz bardziej meandrując. Najpierw podcina piaszczyste skarpy porośnięte lasem sosnowym, dalej wije się wśród pól rzeźbiąc w nich koryto o prawie pionowych brzegach. Tak docieramy do ujścia Kocinki, które ukryło się za wyspą, w prawej - płytszej odnodze Liswarty. Przepływamy pod mostem w Kulach i po około 1,5 km docieramy do ujścia Liswarty do Warty.

Kontynuujemy spływ Wartą. Trzeba pamiętać, że rzeka ta potrafi zaskoczyć i tuż obok mielizny może znajdować się głębia. Mijamy ośrodki wypoczynkowe położone na lewym brzegu w Kulach i po 3 kilometrach docieramy do przystani w Wąsoszu, gdzie przy OP89AH kończymy spływ.

 Gatunki roślin i zwierząt, które można zaobserwować podczas spływu:

Bocian czarny    Łabędź niemy    Krwawodziób    Kaczka Krzyżówka    Dzięcioł Czarny

Bóbr Europejski    Nietoperz    Wydra    Rak Szlachetny

 

Tatarak zwyczajny    Trzcina pospolita    Grążel żółty

Grzybień biały    Pałka wąskolistna    Pełnik europejski

 ZAPRASZAMY!

Caches in GeoPath Kajakiem po Liswarcie

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Kajakiem po Liswarcie
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 25 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log