Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPaths
GeoPath name
GeoPath type What is this?HelpHelpSpecifies the type of GeoPath. If the majority of caches are arranged in a line, or form a design on the map, set Geo-sketch . If the majority of caches highlight a tourist attraction (e.g. a famous building, museum, etc.) set Touristic . If the majority of caches show off a natural feature (e.g. a mountain peak, viewpoint, etc.) set Nature . If the caches have a common theme (e.g. cathedrals, famous authors, etc.) set Thematic . If you think your GeoPath should be in another category which is not listed, contact the OC Team cog (at) opencaching.pl
% cache finds required to complete GeoPath
What is this?HelpHelpAfter logging a percentage of the caches, the user may log the GeoPath as completed
GeoPath Description

Start a new GeoPath
Waypoint Cache name belongs to GeoPath  
(No caches to display)
GeoPaths
Number of displayed GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Display options
Name Type {statusOrPoints} Publication date Number of caches Completed


Kajakiem po Liswarcie

GeoPath details
Mentor (?)HelpMentorThe mentor is the person who created the GeoPath. sajmon
Visibility
Completed 47 times
Scoring 208.98 Points
Number of caches 25 (0 / 0 / 0)
% cache finds required to complete GeoPath 70% ( Geocaches)
GeoPath type Touristic
Publication date 25-05-2015
Owners sajmon, goldenfish
GeoPath's description

Proponujemy Wam geościeżkę trochę nietypową, bo do jej zdobycia potrzebny będzie sprzęt pływający. Najlepiej sprawdzi się kajak, choć można również wykorzystać ponton. Jeśli nie macie swojego sprzętu, w okolicy funkcjonuje kilka wypożyczalni kajaków. Ceny wynajmu we wszystkich kształtują się podobnie.

Kesze zostały założone wzdłuż Liswarty i Warty, na odcinku od Dankowa do Wąsosza. Umiejscowione są w ciekawych i charakterystycznych dla tego fragmentu miejscach (takich jak: młyny, tamy, kładki).

Odcinek ten ma długość około 30 km. Aby pokonać go kajakiem (w tempie rekreacyjnym) najczęściej dzieli się go na dwa etapy: Danków – Zawady i Zawady – Wąsosz.

Dla geościeżki ustawiony został niski próg zaliczenia, tak aby pokonanie jednego etapu wystarczyło do jej zdobycia. Drugim powodem jest umiejscowienie keszy, które często narażone są na zniszczenie (np. przy powodzi).

 

ETAP I

Startujemy w Dankowie, w okolicy mostu drogowego i skrzynki OP81YY (należącej do geościeżki „Szlakiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii”). Kajaki zwodować można tuż za progiem wodnym po stromej skarpie lub przed progiem po drugiej stronie rzeki i mostu.

Początkowo płyniemy w dość wąskim i krętym nurcie z wieloma korzeniami i gałęziami wystającymi z wody. Po około 2 km docieramy do młyna w Troninach. Tablice informują o konieczności przeniesienia kajaka prawym brzegiem. Uwaga na błotko :)

Dalej Liswarta mocno meandruje po niskich łąkach. Warto poszukać kanału, który zaprowadzi nas na niewielkie jeziorko w starorzeczu (51.012188, 18.835772).

Powoli dopływamy do mostu w Rębielicach Szlacheckich, a 500m za nim Liswarta rozdziela się na dwie odnogi. Na lewej znajduje się kamienna tama, za którą często występują mielizny. Większość wody niesiona jest prawą odnogą, na której znajduje się mała elektrownia wodna (przy której czeka kolejna przenioska, zgodnie ze znakami). Pół kilometra za elektrownią oba nurty Liswarty łączą się ponownie.

Dopływamy do kładki w Szyszkowie. Tu rzeka robi się szersza i płytsza. Dodatkowo porastają ją kępy moczarki, na których można utknąć :)

1,5 km dalej, po prawej stronie, tuż za niewielkim bystrzem, swoje ujście do Liswarty ma niewielka rzeczka Opatówka (zwana też Górniczanką). Po przepłynięciu kolejnego kilometra znów napotkamy rozwidlenie. Wybieramy lewą odnogę (prawa zablokowana jest przez zwałki), na której znajdują się pozostałości tamy przy młynie Krym (Zbory). Przez tamę można przepłynąć, uważając na wystające tuż za nią pale. Wpływamy w prawą odnogę, na której dośc mocny nurt będzie nas prowadził między pozostałościami drzew.. Niestety, niedawno młyn przy lewej odnodze został rozebrany. Do jego pozostałości można podpłynąć pod prąd po ponownym połączeniu odnóg.

Po lewej mijamy prywatne altany piknikowe z pomostami, kawałek dalej po prawej stronie pojawiają się pierwsze ośrodki wypoczynkowe w Zawadach, a na rzece kilka niewielkich spiętrzeń i kamieni. Na kolejnym rozwidleniu kierujemy się w lewo, na niewielką tamę, przez którą przepływamy środkiem.

Po 300 metrach przepływamy pod mostem drogowym na DW491, a tuż za nim pokonujemy kolejne niewielkie spiętrzenie.

Za łukiem rzeki coraz częściej będzie można obserwować działalność bobrów; obgryzione i powalone drzewa, wydeptane ścieżki, a nawet wejścia do nor. Przepływamy pod wiszącym mostkiem, przy którym urządzone jest miejsce do odpoczynku i przystań. Etap kończymy przy OP82F6 po przepłynięciu ok. 13 km.

 

ETAP II

Startujemy w Zawadach przy OP82F6 (tam gdzie zakończył się I etap :) ). Już po 700 metrach czeka na nas pierwsze wyzwanie: tama przy młynie Strębce. Tama tworzy bystrze, po którym można spłynąć, oczywiście uważając na większe głazy, zwłaszcza przy niskim stanie wody. Tuż za tamą przepływamy pod kamiennym mostem na Magistrali Węglowej. Dalej rzeka płynie leniwie aż do pozostałości tamy przy nieistniejącym już młynie w Suchanach. Tu opcje są dwie: po lewej mamy dwa bystrza jedno za drugim na lekkim łuku i pozostajemy w głównym nurcie rzeki, płynąc po prawej tuż za podobnym (lecz węższym) bystrzem prąd będzie spychał nas w wąski kanał (dalej zablokowany zwałkami), więc trzeba skręcić ostro w lewo do odnogi prowadzącej do głównego nurtu. Bystrza w głównym nurcie obecnie są suche, skręcamy mocno w lewo i spływamy  przez niewielkie, ale strome i wąskie (a tym samym rwące) bystrze. Tu trzeba zachować szczególną ostrożność!

Po około 400 metrach rzeka znów rozwidla się, a my płyniemy prawą stroną. Za zakrętem nurt staje się silniejszy, a dno staje się kamieniste z wystającymi głazami. Dalej Liswarta płynie powoli i docieramy do pozostałości mostu oraz kładki drewnianej w Bujecku – Władysławowie. Kładka o tyle ciekawa, że jej filary są poprzecinane przez bobry (ich działalność ciągle jest widoczna na brzegach).

Liswarta płynie spokojnie lekko meandrując wśród pól docierając co Nowej Wsi, gdzie znajduje się tama, a za nią kładka drewniana oraz kolejny młyn. Przez tamę tak jak przez poprzednie można spłynąć, nie ma też problemu z przeniesieniem kajaka brzegiem (jest umocniony).

Około kilometr dalej po prawej stronie w Borowej ujście ma Biała Oksza. Dalej Liswarta płynie leniwie, coraz bardziej meandrując. Najpierw podcina piaszczyste skarpy porośnięte lasem sosnowym, dalej wije się wśród pól rzeźbiąc w nich koryto o prawie pionowych brzegach. Tak docieramy do ujścia Kocinki, które ukryło się za wyspą, w prawej - płytszej odnodze Liswarty. Przepływamy pod mostem w Kulach i po około 1,5 km docieramy do ujścia Liswarty do Warty.

Kontynuujemy spływ Wartą. Trzeba pamiętać, że rzeka ta potrafi zaskoczyć i tuż obok mielizny może znajdować się głębia. Mijamy ośrodki wypoczynkowe położone na lewym brzegu w Kulach i po 3 kilometrach docieramy do przystani w Wąsoszu, gdzie przy OP89AH kończymy spływ.

 Gatunki roślin i zwierząt, które można zaobserwować podczas spływu:

Bocian czarny    Łabędź niemy    Krwawodziób    Kaczka Krzyżówka    Dzięcioł Czarny

Bóbr Europejski    Nietoperz    Wydra    Rak Szlachetny

 

Tatarak zwyczajny    Trzcina pospolita    Grążel żółty

Grzybień biały    Pałka wąskolistna    Pełnik europejski

 ZAPRASZAMY!

Caches in this GeoPath Kajakiem po Liswarcie

include following caches in gpx file:


inactive
ignored
placed by you
watched
founded
Logs count in gpx file*: 5

*) - for each cache. Available only for "GPX" files OK
information
Statistics for this GeoPath Kajakiem po Liswarcie
Your progress on this GeoPath


0% (You found 0 from 25 Caches in the Geopath)

Show more statistics

Opinions and comments

Log your visit