Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Lasy Puszczy nad Drawą

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. DriadaK
Status
Voltooid 5 keer
Score 277.18 punten
Aantal caches 35 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 68% ( Caches)
Soort GeoPath Verkennen
Publicatie datum 05-01-2015
Eigenaar DriadaK
Beschrijving GeoPath

Witam!

Zapraszam do zdobycia przyrodniczo-krajoznawczej geościeżki pięknego regionu, jaki określa obszar Natura 2000 nazwany od najpiękniejszej rzeki regionu: "Lasami Puszczy nad Drawą"

Tutaj króluje nie tylko Drawa, ale także jej - równie piękny dopływ - Korytnica.

Być może region ten jest ubogi i nie oferuje wielkich miast i miejskich rozrywek, jednak dla osób lubiących przyrodę, ceniących jej piękno i wartość, nie to będzie kwintesensją wyjazdu w te niemal dzikie ostępy.

Zapraszam na spływ kajakowy, pod namiot - lub po prostu na wycieczkę objazdową!

W opisie przyrodniczym tego obszaru Natura 2000 czytamy:

Obszar obejmuje większą część dużego kompleksu leśnego na równinie sandrowej, położonej w środkowym i dolnym biegu rzeki Drawy. W lasach dominują bory sosnowe z domieszką brzozy, dębu i topoli. Zostały one znacznie przekształcone w wyniku prowadzenia gospodarki leśnej na tym terenie przez kilkaset lat. Jednakże pewne fragmenty lasów np. Melico-Fagetum, Luzulo pilosae – Fagetum zachowały swój naturalny charakter. W miejscach, gdzie teren jest pofalowany, wzgórza osiągają wysokość do 220 m. Najcenniejszym przyrodniczo obszarem jest centralna część ostoi, położona w widłach rzek: Drawy i Płocicznej. Są tu liczne jeziora (największym z nich jest J. Ostrowieckie – 370 ha). W rzeźbie terenu odznaczają się meandry obu rzek, obramowane wysokimi skarpami.
Charakterystyczną cechą tych rzek jest bystry prąd wywołany silnym spadkiem terenu. Ich koryta i doliny zachowały charakter zbliżony do naturalnego. Jeziora są zróżnicowane pod względem trofizmu wód, od dystroficznych przez mezotroficzne do eutroficznych.
Występuje co najmniej 27 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej,7 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). Jedna z najważniejszych ostoi puchacza oraz kilku gatunków ptaków drapieżnych w Polsce.
Dobrze zachowane cenne zbiorowiska roślinne, bogate populacje wielu rzadkich i zagrożonych gatunków roślin.

Opis turystyczny:

Obszar jest łatwo dostępny samochodem. Można tam dojechać drogą Gorzów Wielkopolski – Wałcz do granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego, skąd skręcając na północ, drogami lokalnymi, do miejscowości Głusko.

Turystyka ekologiczna: O atrakcyjności ostoi stanowią jej walory przyrodnicze, w szczególności leśne i jeziorne.
Turystyka kwalifikowana: piesza, wodniacka, rowerowa, konna.
Turyści korzystają z bazy hotelowej w Dobiegniewie oraz gospodarstw agroturystycznych, a także biwaków śródleśnych umiejscowionych nad rzekami lub jeziorami.
Powierzchnia obszary wynosi 190 279,1 ha.

Zagrożenia:

Do najpoważniejszych zagrożeń należą: odkrywkowa eksploatacja surowców naturalnych, zmiana stosunków wodnych, zabudowa rekreacyjna miejsc atrakcyjnych krajobrazowo, wyrąb starodrzewi i drzew dziuplastych, sadzenie monokultur drzew, zręby zupełne, zanieczyszczenie i eutrofizacja wód, naturalna sukcesja roślinności i zalesianie obszarów porolnych oraz rekreacja pobytowa i kłusownictwo.

 Skrzynki należące do geościeżki:

Skrzynki, które będziecie zdobywać mają na celu ukazanie ciekawostek przyrodniczych oraz budowli, nierzadko zabytków, świadczących o historii tego regionu.
Keszyki umieszczone są także przy infrastrukturze turystycznej - biwak przy keszyku może być fajny :)
Ponieważ pięknych zakątków jest tu bez liku - a każdemu podoba się co innego ;) Zachęcam do zdobywania keszy położonych w Lasach Puszczy nad Drawą, dzięki czemu zobaczycie jak różnorodny i niekiedy dziewiczy jest ten region.

Zapraszam do Lasów Puszczy nad Drawą!

PS: Ponieważ zmieniłam miejsce zamieszkania i nie jestem w stanie serwisować na bieżąco keszy z tejże geościeżki i okolic - bardzo proszę o staranne maskowanie oraz - jeśli potrzeba - serwisowanie skrzyneczek, aby jak najdłużej cieszyły kolejnych Keszerów :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam! :)

Caches in GeoPath Lasy Puszczy nad Drawą

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Lasy Puszczy nad Drawą
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 35 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log