Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
Inicjatorem i projektantem Botanicznego Centralnego Ogrodu Szkolnego (Botanischer Zentralschulgarten) w Zabrzu był pochodzący z Halle dyplomowany inspektor budownictwa ogrodniczego Fritz Berckling, absolwent cenionej Szkoły Ogrodniczej (Gartenbauschule) w Berlinie-Dahlem. Został on zatrudniony przez magistrat w 1928 roku na stanowisku dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni w celu współtworzenia nowego wizerunku Zabrza, które w zamierzeniach ówczesnych władz miało uzyskać wielkomiejski charakter, jako miasto fabryk w zieleni (Werkstadt im Grünen). W tym celu zaplanowano z rozmachem przebudowę mocno zaniedbanego urbanistycznie Zabrza, lecz z powodu Wielkiego Kryzysu lat 1929–1933 realizacja tych planów została odłożona na przyszłość i już w zmodyfikowanej formie była kontynuowana przez narodowych socjalistów. Fritz Berckling jest twórcą wielu istniejących dziś w Zabrzu nowoczesnych założeń wielkomiejskiej zieleni. Jego dziełem jest Park im. Poległych Bohaterów (Skagerrak-Park), przebudowa Lasu Makoszowskiego w Park im. Powstańców Śląskich (Guidowald), Kąpielisko Leśne Maciejów (Waldbad Mathesdorf), zieleń kompleksu sportowego przy ul. Roosevelta (Adolf Hitler-Kampfbahn), założenia zieleni wielu zabrzańskich placów (m.in. pl. Traugutta przed klasztorem oo. Kamilianów, pl. Pieruszki przy kościele św. Anny), szereg placów zabaw dla dzieci, zieleń nowych osiedli mieszkaniowych i zieleń przyszkolna oraz aleje drzew wzdłuż nowo projektowanych szerokich ulic.
Miejscem, które wybrano pod założenie ogrodu botanicznego był teren należący do jednej z dwóch cegielni miejskich przy ówczesnej ul. Michała (Michaelstrasse, obecnie ul. J. Piłsudskiego), znajdującym się obok oddanego do użytku w 1933 roku wielkiego kompleksu sportowego ze stadionem piłkarskim. Projekt Centralnego Ogrodu Szkolnego Fritz Berckling sporządził 14 października 1936 roku. W założeniach miał to być wzorcowy ogród botaniczny niemieckiej części Górnego Śląska. Docelowo miano w nim pokazywać publiczności kompletny zestaw roślin dziko rosnących na terenie ówczesnych Niemiec, dzięki czemu mógł on stanowić zaplecze dydaktyczne i badawcze dla wyższych uczelni Górnego Śląska. Realizacja tego ambitnego planu była możliwa dzięki wsparciu władz miasta, zwłaszcza Nadburmistrza Zabrza Maxa Filluscha, który dążył do rozbudowy i unowocześnienia tego najbardziej ludnego wówczas miasta Górnego Śląska.