Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Zabytkowe Wille Szczecina - West End

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie Karougeka
Widoczność
Zdobyta 27 razy
Punktacja 55.7 punktów
Liczba skrzynek 8 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 70% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 10-03-2021
Założyciele Karougeka
Opis GeoŚcieżki

 

Willowa dzielnica Szczecina nazwana WEST END powstała na przełomie XIX i XX wieku, na zachód od centrum miasta, poza zwartą zabudową śródmieścia. Jej granice wyznaczały od południa ulica Kreckower (obecnie ulica Mickiewicza), od północy Falkenwalder (obecnie aleja Wojska Polskiego), a na zachód sięgała po Allee Strasse (obecnie ulica Wawrzyniaka) i dalej po linię kolejową.

Czy dzisiaj również może być dumą mieszkańców? Czasy się zmieniły, charakter i wygląd miasta stale ulega przeobrażeniom. Obecna architektura charakteryzuje się geometryzacją, prostotą i funkcjonalnością. Brak bogatej ornamentyki, przepychu i swego rodzaju majestatyczności. Tym bardziej, w dobie marketów i biurowców, dzielnice takie jak Westend powinny być traktowane jako perełki architektoniczne.


Bo czyż wille przy alei Wojska Polskiego nie zapierają dech w piersi? Idąc od Placu Szarych Szeregów ciąg kamienic i punktów usługowo-handlowych zamienia się w aleję willi przypominających pałacyki bądź dworki. Gdyby chcieć przystanąć na troszkę dłużej można by odkryć wiele finezyjnych i misternych detali. Nie sposób obojętnie przejść obok budynku dzisiejszego liceum katolickiego czy Willi Lentza, będącej filią XIII Muz. Są one niezbitym dowodem na reprezentatywność ówczesnego Westendu.


Znajduje się tu również willa zamieszkiwana niegdyś .... ale tutaj polecam Wam ścieżkę "Śladami Quistropów" , która opowie dodatkowe historie powstania dzielnicy.

Początkowo wille stawiane przy dzisiejszej alei Wojska Polskiego były drewniane ( patrz kesze z serii "Drewniana architektura Szczecina" następnie po zniesieniu statusu twierdzy murowane. Były one wzorowane między innymi na renesansowych budowlach Palladia czy późnogotyckich rezydencjach angielskich.


Jedną ze swych działek, "Pomysłodawca WestEndu"  zaproponował miastu z przeznaczeniem na gmach muzeum, dodatkowo wspierając darowiznę dotacją finansową. W zamian za to zażądał, aby miasto zobowiązało się do wytyczenia ulicy mającej stać się połączeniem z głównym ciągiem komunikacyjnym Westendu. Została również zaplanowana....

tutaj odsyłam do skrzynek :

HA- Szczecińskie Tramwaje

HA-04 Zakład opiekuńczy Bethanien


Dzisiaj, kiedy w Szczecinie brakuje scentralizowanego ośrodka myśli kulturotwórczej, gdy mieszkańcy narzekają na brak starówki, warto zadbać o miejsca, które świadczą o tożsamości miasta. Renowacje okazałych willi rodzą nadzieję, że włodarze miasta mają świadomość, jak ważne jest właściwe zadbanie o spuściznę po poprzednikach.

 

źródło : wszczecinie.pl na podstawie tekstu z małymi zmianami Pani ESTERY ZOC-FIRLIK

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Zabytkowe Wille Szczecina - West End

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Zabytkowe Wille Szczecina - West End
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 8 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis