Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Kieleckie Pomniki Przyrody

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. Szemkel74
Status
Voltooid 13 keer
Score 376.62 punten
Aantal caches 54 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 90% ( Caches)
Soort GeoPath Natuur
Publicatie datum 01-05-2020
Eigenaar Szemkel74, dziadek72
Beschrijving GeoPath

„Kieleckie Pomniki Przyrody”

 

            Podstawą prawną tworzenia pomników przyrody w Polsce jest Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Kryteria uznania danego obszaru lub obiektu za pomnik przyrody zostały określone w drodze Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 roku w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody (Dz.U. 2017 poz. 2300). Pomniki przyrody w Polsce ustanawiane są od 2009 roku przez rady gmin, na terenie której dany obiekt się znajduje. Na przyrodę jako przedmiot prawnej ochrony składają się pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Ponadto do przedmiotów ochrony zalicza się pojedyncze okazy i ich skupiska, odznaczające się ponadprzeciętnym rozmiarem lub pokrojem, takie jak stare drzewa, ich grupy i aleje, jak również charakteryzujące się rzadkością występowania. Pod względem prawnym ochrona przyrody sprowadza się do nadania specjalnych praw określonym gatunkom, obiektom (lub okazom) oraz obszarom.

            W definicji pomnika przyrody szczególnie zostały wyróżnione drzewa, również te rosnące poza obszarami leśnymi. W granicach miasta Kielce znajduje się 50 drzew lub skupisk drzew, będących pomnikami przyrody, stanowiących 118 sztuk pojedynczych drzew. Mają one ogromne znaczenie przyrodnicze, klimatyczne oraz krajobrazowe. Często są to również obiekty o wyjątkowym znaczeniu historycznym i kulturowym.

            Projekt „Kieleckie Pomniki Przyrody” to geościeżka przyrodnicza w całości położona na terenie Kielc. Trasa wiedzie przez miasto i można ją przebyć w dowolny sposób: pieszo, rowerem i samochodem, indywidualnie, jak i w większej grupie osób (zalecamy rodzinne zdobywanie keszy). Podczas pokonywania ścieżki poznajemy Kielce, jego historię, architekturę, zabytki, ludzi, a przede wszystkim bardzo liczne pomniki przyrody.

          Geościeżka, którą oddaliśmy do Waszej dyspozycji ma na celu przedstawienie najbliższej okolicy, w której na co dzień żyjemy, mieszkamy i przebywamy, a w rzeczywistości okazuje się, że tak mało o niej wiemy.

          Same kesze w miarę możliwości zostały ukryte, jak tylko się dało najbliżej pomnika przyrody. Często znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa, ale czasem brak możliwości ukrycia wymusił na nas umiejscowienie skrytki w pewnym oddaleniu. Jednak staraliśmy się zrobić to, w takiej odległości, że z miejsca ukrycia kesza bardzo dokładnie widać pomnik przyrody.

Caches in GeoPath Kieleckie Pomniki Przyrody

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Kieleckie Pomniki Przyrody
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 54 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log