Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


HERBY BYTOMIA

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie norbinorek
Widoczność
Zdobyta 31 razy
Punktacja 144.41 punktów
Liczba skrzynek 19 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 77% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 29-01-2020
Założyciele Holka, descarado&kolorteczy, norbinorek, anka221, ethehotelier, BRAVOORKA
Opis GeoŚcieżki
Większość miast na naszym terenie założona była przez  Piastów. Dla podkreślenia tego faktu herb założycieli przedstawiony był w herbie miasta w całości lub w połowie.
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_herb_01.jpg Herb Bytomia w obecnym kształcie powstał w XIII w. Niestety nie zachował się żaden wizerunek pieczęci miejskiej z tych wieków. Herb miasta znany jest z pieczęci z 1479 r. Zwyczaj nadawania przez książąt swojego herbu  miastu które założyli był bardzo powszechny. Prawdopodobnie więc i Bytom miał  taki sam herb (zdjęcie poniżej). Okres od 1254 do 1355 r. to najlepsze lata w rozwoju Bytomia. Wszystko się  skończyło wraz ze śmiercią ostatniego Piasta bytomskiego.

Miasto popadało  w  ruinę gospodarczą i niebyt polityczny za sprawą kłótni o spadek, wyczerpania  się rudy galeny i wreszcie podziału  miasta na dwóch właścicieli. Ponowne połączenie Bytomia w 1479 r. wzbudziło u mieszkańców olbrzymie nadzieje. Znając historię miasta - utworzono, czy raczej zmodyfikowano dotychczasowy herb.

b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_herb_02.jpg
Nie zmieniając godła książąt bytomskich (orła na późnogotyckiej tarczy) dodano na otoku napis - Pieczęć całego społeczeństwa miasta Bytomia : SIGILLUM CIVITATIS BITHUM TOTIUS COMMUNITATIS.   
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_herb_03.jpg Równolegle do istniejącej władzy burmistrza i rajców funkcjonowała też ława miejska z wójtem. Posiadała  ona swoją pieczęć, na której prawą stronę zajmował górnik w stroju roboczym z kilofem, pracujący na ścianie galeny. Po lewej stronie umieszczono pół orła. Napis dookoła pieczęci oznajmiał: SIGILLUM SCABINORUM IN BITHOM (pieczęć ławników w Bytomiu). Umieszczenie sylwetki  pracującego człowieka w pieczęci miejskiej  nie było stosowane  prawie (?) nigdzie w Europie.
Pieczęci ławników przestano dopiero używać w 1742 r., kiedy Bytom przeszedł pod panowanie Prus. Ostatni dokument opatrzony tą pieczęcią był datowany w maju 1719 r.
Pod koniec XVIII w. Bytom był małą mieściną bez szans na rozwój gospodarczy. Jednak miasto odzyskało swoje  dawne znaczenie, a to dzięki rozwojowi górnictwa i hutnictwa. Wtedy też, w II połowie XIX w., rajca miejski  Mach zaproponował zmianę godła (herb książąt bytomskich z łacińskim napisem) na bardziej przystający do rzeczywistości. W 1886 r. rada miejska przyjęła projekt Machy. Berliński artysta Emil Döppler (zwany "młodszym"),  wykonał nowy herb, w oparciu o tradycyjną pieczęć ławniczą. Barwy herbu to czarna sylwetka górnika na srebrnym tle (górnik ubrany w strój z przełomu XIX i XX w. ) oraz złoty pół orzeł (piastowski)  na błękitnym tle. Zmieniono łaciński napis na otoku z "Pieczęć ławników w Bytomiu" na  łaciński "Pieczęć całego społeczeństwa Bytomia".
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_godlo_04.jpg Aktualne  godło  Bytomia.

Na podstawie "Bytom za panowania Piastów " Władysławy Ślęzak opracował:

Wiesław Lipka

 

GRUPA  KESZERÓW Z TYCH OKOLIC ZAPRASZA DO MIEJSC W KTÓRYCH MOŻNA SPOTKAĆ HERB BYTOMSKI , ZAPRASZAMY

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki HERBY BYTOMIA

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki HERBY BYTOMIA
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 19 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis