Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


HERBY BYTOMIA

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. norbinorek
Status
Voltooid 34 keer
Score 151.58 punten
Aantal caches 20 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 77% ( Caches)
Soort GeoPath Thema
Publicatie datum 29-01-2020
Eigenaar Holka, descarado&kolorteczy, norbinorek, anka221, ethehotelier, BRAVOORKA
Beschrijving GeoPath
Większość miast na naszym terenie założona była przez  Piastów. Dla podkreślenia tego faktu herb założycieli przedstawiony był w herbie miasta w całości lub w połowie.
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_herb_01.jpg Herb Bytomia w obecnym kształcie powstał w XIII w. Niestety nie zachował się żaden wizerunek pieczęci miejskiej z tych wieków. Herb miasta znany jest z pieczęci z 1479 r. Zwyczaj nadawania przez książąt swojego herbu  miastu które założyli był bardzo powszechny. Prawdopodobnie więc i Bytom miał  taki sam herb (zdjęcie poniżej). Okres od 1254 do 1355 r. to najlepsze lata w rozwoju Bytomia. Wszystko się  skończyło wraz ze śmiercią ostatniego Piasta bytomskiego.

Miasto popadało  w  ruinę gospodarczą i niebyt polityczny za sprawą kłótni o spadek, wyczerpania  się rudy galeny i wreszcie podziału  miasta na dwóch właścicieli. Ponowne połączenie Bytomia w 1479 r. wzbudziło u mieszkańców olbrzymie nadzieje. Znając historię miasta - utworzono, czy raczej zmodyfikowano dotychczasowy herb.

b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_herb_02.jpg
Nie zmieniając godła książąt bytomskich (orła na późnogotyckiej tarczy) dodano na otoku napis - Pieczęć całego społeczeństwa miasta Bytomia : SIGILLUM CIVITATIS BITHUM TOTIUS COMMUNITATIS.   
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_herb_03.jpg Równolegle do istniejącej władzy burmistrza i rajców funkcjonowała też ława miejska z wójtem. Posiadała  ona swoją pieczęć, na której prawą stronę zajmował górnik w stroju roboczym z kilofem, pracujący na ścianie galeny. Po lewej stronie umieszczono pół orła. Napis dookoła pieczęci oznajmiał: SIGILLUM SCABINORUM IN BITHOM (pieczęć ławników w Bytomiu). Umieszczenie sylwetki  pracującego człowieka w pieczęci miejskiej  nie było stosowane  prawie (?) nigdzie w Europie.
Pieczęci ławników przestano dopiero używać w 1742 r., kiedy Bytom przeszedł pod panowanie Prus. Ostatni dokument opatrzony tą pieczęcią był datowany w maju 1719 r.
Pod koniec XVIII w. Bytom był małą mieściną bez szans na rozwój gospodarczy. Jednak miasto odzyskało swoje  dawne znaczenie, a to dzięki rozwojowi górnictwa i hutnictwa. Wtedy też, w II połowie XIX w., rajca miejski  Mach zaproponował zmianę godła (herb książąt bytomskich z łacińskim napisem) na bardziej przystający do rzeczywistości. W 1886 r. rada miejska przyjęła projekt Machy. Berliński artysta Emil Döppler (zwany "młodszym"),  wykonał nowy herb, w oparciu o tradycyjną pieczęć ławniczą. Barwy herbu to czarna sylwetka górnika na srebrnym tle (górnik ubrany w strój z przełomu XIX i XX w. ) oraz złoty pół orzeł (piastowski)  na błękitnym tle. Zmieniono łaciński napis na otoku z "Pieczęć ławników w Bytomiu" na  łaciński "Pieczęć całego społeczeństwa Bytomia".
b_150_100_16777215_00_images_bytom_wczoraj_i_dzis_to_i_owo_o_bytomiu_historia_herbu_bytomia_godlo_04.jpg Aktualne  godło  Bytomia.

Na podstawie "Bytom za panowania Piastów " Władysławy Ślęzak opracował:

Wiesław Lipka

 

GRUPA  KESZERÓW Z TYCH OKOLIC ZAPRASZA DO MIEJSC W KTÓRYCH MOŻNA SPOTKAĆ HERB BYTOMSKI , ZAPRASZAMY

Caches in GeoPath HERBY BYTOMIA

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken HERBY BYTOMIA
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 20 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log