Aleja Zasłużonych Kowali została utworzona w 2019 roku dla uhonorowania mistrzów, którzy w latach 80 i 90–tych ściśle współpracowali z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wojciechowie w zakresie organizacji pierwszych Ogólnopolskich Spotkań i Warsztatów Kowalskich oraz tworzenia i wzbogacania zbiorów Muzeum Kowalstwa.
Kowale, których nazwiska zostały umieszczone na Alei, wnieśli ogromne zasługi dla ratowania polskiego kowalstwa ludowego i artystycznego. Wspominani są jako wielcy nauczyciele i doradcy, czynne angażowali się w tworzenie idei Spotkań Kowali w Wojciechowie, uczestniczyli w przygotowaniu programu nauczania realizowanego podczas Warsztatów Kowalskich, niejednokrotnie pełnili rolę mistrzów – nauczycieli. Przekazane przez nich wyroby i narzędzia zdobią wnętrze Muzeum Kowalstwa. Wielu z nich należy do funkcjonującego w Wojciechowie Stowarzyszenia Kowali Polskich, aktywnie działając na rzecz zachowania i ochrony kowalstwa polskiego.
Sylwetki uhonorowanych kowali: Bronisław Cukier, Andrzej Kowalczyk, Bronisław Pietrak, Józef Kułak, Andrzej Słowik, Stanisław Moćko, Janusz Gąsienica - Makowski, Jan Turek, Henryk Borowski, Jacek Biernacik, Wojciech Gąsienica - Walczak, Roman Czernica, Władysław Gąsienica - Makowski, Kazimierz Kudła.
Aleja Zasłużonych Kowali - znajduje się na drodze od ulicy do wieży
Skrzyneczka - pojemnik laboratoryjny z magnesem
Powodzenia.