W Warszawie i okolicach jest wiele miejsc pamięci związanych z bohaterskimi walkami podczas Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, i oddających hołd dowódcom, a zwłaszcza Józefowi Piłsudskiemu, ówczesnemu Wodzowi Naczelnemu Wojska Polskiego. Tu chcemy pokazać mniej znany epizod tej kampanii i jej szarych bohaterów... Obiekt jest zlokalizowany w miejscu, gdzie w czasie Bitwy Warszawskiej oddział legionistek obsadzał kilkusetmetrowy odcinek obrony. To kamień pamiątkowy na wzgórzu Olimp Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych.
Jest to artystyczny wyraz uczczenia epizodu obrony Warszawy, autorstwa Karoliny Breguły, który powstał w ramach projektu ,,Archiwum Ożywione” Narodowego Archiwum Cyfrowego. Artystka postanowiła w ten sposób przypomnieć udział kobiet-żołnierzy Ochotniczej Legii Kobiet (patrz. foto) w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej.
Tablica została wykuta w firmie kamieniarskiej Wiesławy Niemyńskiej na Podlasiu.
Natomiast co do samego kesza:
Znajdujemy się w północnej części Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych, czyli okolicy, gdzie szlachta w 1573 r. po raz pierwszy wybrała króla Polski - Henryka Walezego, a potem w 1733 r. Augusta III Sasa (pozostałe elekcje miały miejsce na Woli).
Kordy wskazują tablicę z inskrypcją (foto 2) na wzgórzu zwanym Olimpem. Ok. 100 m na północny wschód od tego miejsca przy ulicy Stanisława Augusta znajduje się kesz REZYDENCJA - OP9YTW.
Kesza - mikromagnetyka (pet) - szukaj pod ławeczką naprzeciwko kamienia, po lewej stronie, patrząc na tablicę. Kesz jest magnetycznie przytwierdzony do miejsca ukrycia. (foto 3)
Prosimy, zachowaj dyskrecję i zostaw tak samo jak znalazłeś.
Powodzenia!