Początki zbiorów etnograficznych w Rzeszowie sięgają 1910 roku, kiedy zorganizowano pierwszą wystawę prezentującą lokalną kulturę ludową. Zgromadzone wówczas eksponaty, takie jak stroje, narzędzia czy makiety budynków, stały się podstawą przyszłego muzeum. W 1935 roku przekazano je tworzonemu Muzeum Regionalnemu, a opiekę nad kolekcją objął Franciszek Kotula – nauczyciel i pasjonat etnografii.
Do wybuchu II wojny światowej udało się zebrać około 700 eksponatów, które początkowo przechowywano w szkole, a później przeniesiono do kamienicy przy Rynku. W 1950 roku powstało Muzeum Okręgowe, a dwa lata później zbiory zostały upaństwowione. Działalność rozwijała się pod silnym wpływem Kotuli, którego badania i publikacje przyczyniły się do utrwalenia lokalnego dziedzictwa.
W latach 50. i 60. muzeum rozszerzało swoją działalność wystawienniczą i gromadziło nowe eksponaty, m.in. dzięki konkursom sztuki ludowej. W 1989 roku zbiory etnograficzne przeniesiono do kamienicy przy Rynku 6, gdzie działa obecnie Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli jako oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Strona Internetowa Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie: https://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/
Zadanie
Aby odnaleźć lokalizację finałową należy odszukać pewne informacje oraz podstawić je do poniższego wzoru
N 50°0A.B3' E 22°00.CDE'
A
Franciszek Kotula urodził w dniu XX.03.1900 r. w Głogowie Małopolskim. Był m.in docentem, pedagogiem, etnografem, publicystą oraz popularyzatorem wiedzy. > Do wzoru podstaw tylko pierwszą cyfrę dn. urodzin.
B
Franciszk Kotula pełnił funkcję dyrektora Muzeum Okręgowego oraz kierownika Działu Etnograficznego w Rzeszowie przez ... lat. > Podaj łączną liczbę lat.
C
W uznaniu zasług dla kultury i nauki został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w roku > kolor kwadratu wskazuje miejsce danej cyfry we wzorze.
D
O wyjątkowej pozycji Franciszka Kotuli świadczą zarówno opublikowane prace oraz pozostawione rękopisy artykułów, książek, a także obszerne archiwum materiałów terenowych. „Znaki przeszłości” to jedna z jego publikacji wydana w XXXX roku > od ostatniej cytry odejmij 6.
E
Na budynku Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie (lokalizacja początkowa) znajduje się niebieska tabliczka z numerem > ten numer to poszukiwane E.
Życzę udanej zabawy oraz zachęcam do skorzystania z ofert Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.
UWAGA: Logi bez fizycznego wpisu w logbooku będą usuwane bez ostrzeżenia.