Nie dajmy zginąć poległym
(Zbigniew Herbert)
Oddział Kazimierza Artyfikiewicza ps. Trzynastka, należącego do struktur Samoobrony Społecznej, od września 1945 roku działał w ramach Ruchu Oporu Armii Krajowej, na terenie powiatów przasnyskiego, ciechanowskiego i makowskiego (diecezja płocka). Po jednej z udanych akcji ośmiu partyzantów „Trzynastki” nocowało w gospodarstwie Józefa Krawczyka w Lipie. Rano 15 lipca 1945 roku zostali zaskoczeni przez grupę złożoną z funkcjonariuszy UB, MO i żołnierzy radzieckich. Nie powiodła się próba ucieczki do pobliskiego lasu. Część partyzantów zginęła na miejscu, rannych dobił bagnetem jeden z funkcjonariuszy UB. Zginęli Kazimierz Artyfikiewicz „Trzynastka”, Franciszek Adamkiewicz „Piorun”, Tadeusz Chodkowski „Kartacz”, Bogdan Kossak „Ford”, Czesław Bojarski, Józef Brzeziński i Eugeniusz Nałęcz „Jastrząb”. Stefan Budziszewski „Motyl”, który wtedy ocalał, zmarł później od ran w przasnyskim szpitalu.
W tym samy roku UB przeprowadziło aresztowania wśród członków NSZ w Lipie i okolicach. Jeden z konspiratorów, Franciszek Jeznach, zginął podczas próby ucieczki, pięciu kolejnych: Stanisław Karwowski, Wacław Rogala, Franciszek Klama, Zygmunt Urbański i Bolesław Dominik, zostało straconych po śledztwie. To właśnie tych bohaterów oraz żołnierzy „Trzynastki” upamiętnia tablica na kościele w Lipie, którą odsłonięto 15 lat temu.
Więcej o tych wydarzeniach tu: http://www.kurpiankawwielkimswiecie.pl/2018/03/maa-ojczyzna-zonierze-wykleci-w-gm.html?m=1
Loko pokazuje kościół we wsi Lipa. Na jego frontowej elewacji, po lewej stronie jest tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym.
Kesz. Należy odczytać z tablicy, kiedy zginął z rąk ubecji Franciszek Jeznach. Dwie pierwsze cyfry roku odjąć od dwóch ostatnich. Tyle kroków odmierzyć w stronę ulicy. Tam szukaj. Nisko. Za. Gdzie beton styka się z metalem i plastikiem. Administrator terenu jest zaznajomiony z naszą grą.
Hasłem są skróty nazw bohaterskich organizacji, których żołnierze są tu upamiętnieni, pisane razem.