Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamek w Chudowie - OPA0CP
Właściciel: Maleska
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 240 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-03-2025
Data utworzenia: 16-03-2025
Data opublikowania: 17-03-2025
Ostatnio zmodyfikowano: 17-03-2025
16x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
30 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsze założenie obronne w Chudowie zostało zbudowane w połowie XV wieku przez Jakuba Chudowskiego. Była to drewniana wieża mieszkalna otoczona wokół palisadą. Drewniany gród w Chudowie został spalony około roku 1473 w czasie walk pomiędzy księciem rybnickim Wacławem III a koalicją pozostałych książąt górnośląskich. Walki pomiędzy książętami górnośląskimi toczyły się na kanwie sporu pomiędzy królami Maciejem Korwinem a Władysławem Jagiellończykiem o tron czeski. Zamek został odbudowany w postaci obecnie stojącej kamienno-ceglanej wieży mieszkalnej, do której w latach późniejszych dobudowywano najpierw skrzydło wschodnie i północne, a następnie zachodnie. W kolejnych latach zamek podlegał licznym przebudowom. Ostatecznie spalił się 11 stycznia 1875 roku. Schaffgotschowie ówcześni właściciele postanowili zamku nie odbudowywać I poprzez liczne wyburzenia urządzono na opróżnionym dziedzińcu pawilon z estradą, na której urządzano koncerty dla mieszkańców miejscowości.

 

Pierwszymi właścicielami zamku do roku 1520 i jego budowniczymi była rodzina Chudowskich, następnie zamek przeszedł w ręce rodziny Gierałtowskich władającej zamkiem do roku 1622. W latach około 1630 do roku 1669 zamek był własnością Jana Skalla znanego z licznych sporów finansowych z bliższymi i dalszymi sąsiadami. Następnie zamek należał do rodziny von Oppersdorf oraz w latach 1675-1691 do rodziny Welczków. Od 1706 do 1772 roku na zamku zamieszkiwał czeski ród Foglarów. W kolejnych latach zamek często zmieniał właścicieli. W roku 1837 dobra zamkowe kupił Aleksander von Bally prowadzący szereg przedsięwzięć gospodarczych, między innymi był właścicielem kopalni Victor w Załężu. Von Bally przebudował zamek rozbudowując go o nieistniejące obecnie skrzydło północne (w sąsiedztwie baru Tekla). Odnalezione szczątki jego siostry Antonii oraz jego dwóch małych dzieci spoczywają obecnie we wnęce murów zamkowych od strony dziedzińca. W roku 1850 dobra chudowskie nabyła Joanna Grycik - spadkobierczyni majątku Karola Goduli, a w roku 1861 wskutek małżeństwa stał się własnością Hansa Ulryka Schaffgotscha. Od roku 1945 zamek był w posiadaniu Zakładów Mięsnych w Rybniku, a od roku 1999 jest własnością Fundacji „Zamek Chudów", która w latach 2002-2003 przeprowadziła prace konserwatorsko-remontowe.

 

Zamek w Chudowie zbudowany jest na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach 30 x 28 m. W środku założenia znajdował się czworoboczny dziedziniec z centralnie usytuowaną studnią i otoczony drewnianymi krużgankami. W południowo-zachodniej części zamku wznosi się czworoboczna wieża o wymiarach 8,5 x 11 m. Główny budynek mieszkalny wzniesiono po północno-wschodniej stronie zamku (na prawo od wyjścia z wieży). W XIX wieku zamek rozbudowano o budynek położony po stronie północno-zachodniej. Budynek ten obecnie nie istnieje, jego mury stanowią obecnie część baru gastronomicznego „Przy Tekli".

Wcześniej był tu kesz: OP06C7 i OP9NBK

Zasady reaktywacji Tylko niech to będzie PET-ka i dawaj
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 16x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria