Józef Matuszewski
Rozszerzył wskazania terapeutyczne Polanicy-Zdroju, wykorzystując miejscowe wody mineralne do leczenia chorób przewodu pokarmowego. Jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce zaczął stosować w chorobach wieku podeszłego mleczko pszczele, uzyskując u wielu pacjentów znaczną poprawę wydolności i wzrost sił życiowych.
Józef Matuszewski ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Od 1931 r. był lekarzem w Delatynie, a od 1933 r. w uzdro wisku Jaremcze, gdzie w latach 1936-1938 wybudował nowoczesny zakład balneologiczny. Po wojnie, w czasie której pracował jako internista na Węgrzech, wrócił do kraju i początkowo zatrzymał się w Krynicy, by w 1946 r. osiedlić się w Polanicy-Zdroju. Tutaj objął stanowisko lekarza zdrojowego oraz rozpoczął ożywioną pracę naukowo-szkoleniową w dziedzinie balneologii i balneoterapii, korzystając przy tym z doświadczeń prof. Heinricha Schlechta. Bogata działalność naukowa dr. Matuszewskiego obejmowała uzdrowiskowe leczenie chorób serca i układu krążenia oraz chorób przewodu pokarmowego, a także właściwości lecznicze mleczka pszczelego. W 1970 r. Józef Matuszewski zrezygnował ze stanowiska lekarza naczelnego uzdrowiska, ale pracował nadal poświęcając się głównie propagowaniu ekologii i ochrony Polanicy-Zdroju przed uprzemysło-wieniem i zurbanizowaniem. Dzięki zaangażowaniu dr. Matuszewskiego Polanica-Zdrój przeżyła najświetniejszy okres w swojej dotychczasowej historii, jako przodujący w Polsce ośrodek naukowy i terapeutyczny.
Dla uczczenia zasług dr. Józefa Matuszewskiego wdzięczni mieszkańcy uzdrowiska, wielokrotnie bezpłatnie przyjmowani i obdarowywani przez doktora mleczkiem pszczelim, nadali ulicy przy której mieszkał jego imię. W 2004 roku doktor Józef Matuszewski został również patronem polanickiego
gimnazjum