Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Willa Borchertów - OP9ZGQ
Właściciel: szysek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-01-2025
Data utworzenia: 24-01-2025
Data opublikowania: 24-01-2025
Ostatnio zmodyfikowano: 24-01-2025
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
6 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Opis miejsca:

[...]Ulica Żaglowa, ocieniona przez stare pochylone nad nią lipy, kończy się bramą prowa­dzącą na plażę. Przed wojną no­siła nazwę Seeweg, czyli Droga do Jeziora lub ulica Jeziorna. Niegdyś stała tu stara, żeliwna, pięknie rzeźbiona pompa, po której dziś zostały jedynie marne resztki. Pod numerem drugim znajduje się stara rezy­dencja rodziny Borchert, do któ­rej od bramy wjazdowej pod górę prowadzi cienisty podjazd. Pro­sto biegnie droga prowadząca do dawnych zabudowań gospo­darczych, a na rozstaju rośnie ogromna, przepiękna brzoza, pamiętająca z pewnością czasy powstania tej siedziby.

Dokładna data wzniesienia rezydencji nie jest dzisiaj zna­na. Oddano ją do użytku w 1916 lub 1917 roku. Budowę prowadziło Przedsiębiorstwo Robót Generalnych należące do rodzin Mitzoff i Beitzkie.
Właściciele i fundatorzy – Borchertowie, należący naj­prawdopodobniej do szczecińskich przemysłowców lub kup­ców, pozostali tu do 1939 roku, kiedy wygnała ich stąd wojna.
Dom zbudowano na sztucznie usypanym wzniesieniu w odleg­łości kilkudziesięciu metrów od jeziora. Być może projektanci do­mu lub jego fundatorzy byli cią­gle jeszcze pod wrażeniem powo­dzi, jaka miała miejsce w 1914 ro­ku, dokładnie w noc sylwestrową. Woda zalała wówczas niższe dzielnice Dąbia, a jej poziom dochodził miejscami do dwóch metrów wysokości. Ludzi i doby­tek ewakuowano na łodziach.
Wyniesienie w górę rezyden­cji Borchertów, niezależnie od powodów praktycznych, dodało jej malowniczości. Dom usytuo­wano bokiem do ulicy i bramy wjazdowej, zyskując tym samym wspaniałą panoramę na jezioro od strony elewacji ogrodowej. Dostawiono do niej taras z trze­ma biegami szerokich schodów i murowaną balustradą, dekoro­waną dawniej kwiatami w spe­cjalnie zaprojektowanych do te­go celu donicach.
Od frontu dworek otrzymał półkolistą werandę z tarasem nad nią i szerokimi schodami wejściowymi. To tutaj dochodził podjazd i biegł dalej w stronę budynków gospodarczych, łą­cząc się z drogą gospodarczą od strony bramy wjazdowej.
Podjazd uzyskał reprezenta­cyjny charakter dzięki parkowej kompozycji, charakterystycznej dla architektury ziemiańskiej Pomorza. Posadzono tu szla­chetne odmiany drzew – płata­ny, płaczące wierzby, dęby i kasztanowce. Kompozycję uzu­pełniały krzewy i kwiaty. Ich urodę mogli podziwiać jeszcze pierwsi, powojenni mieszkańcy tego domu – zanim brak opieki nie przyczynił się do zniszczenia ogrodu.
Nieznany architekt obdarzył dom formą pokrewną pomor­skim dworom i pałacom, całość stylizując na siedzibę ziemiańską. Budynek otrzymał wspania­ły, ogromny, mansardowy dach, podkreślony wielobocznym szczytem nad frontową we­randą, ryzalitem od strony ogro­du i wystawkami w elewacjach bocznych. Narożniki otrzymały dekoracyjne bonie, a elementy detalu architektonicznego zapo­życzone zostały po trosze z baro­ku i secesji, zlewając się w jed­ną spójną całość.
We wnętrzu na specjalną uwagę zasługuje dwukondygna­cyjny salon ogrodowy z zawie­szoną nad nim galerią pierwsze­go piętra. Od strony ogrodu zamknięty jest przeszkleniem z oknami na taras, a od głównego holu oddzielony jest przeszklo­ną ścianą z dekoracyjnym po­działem stolarki.
Układ pomieszczeń na parte­rze ma kompozycję zapożyczoną z barokowych rozwiązań rezydencjonalnych, gdzie drzwi wej­ściowe, hol, salon i wyjście na taras były nanizane na jedną oś kompozycyjną.
Do niedawna jeszcze zachowa­ne były we wnętrzach oryginalne, dębowe parkiety układane w jo­dełkę, piękna, wewnętrzna sto­larka i balustrady schodów. Nie­stety, wszystko to częściowo już przepadło, a częściowo znajduje się na drodze ku temu.
Powojenna historia domo­stwa Borchertów to historia niegospodarności i wandaliz­mu. Tuż po wojnie posiadłość przejęta została przez ZHP i przeznaczona na Harcerski Oś­rodek Morski. W latach 70 za­puszczony dworek poddano re­montowi i zaadaptowano na ce­le częściowo hotelowe a czę­ściowo administracyjne. Re­mont nie dobiegł końca, a stary dom stał przez następne dwa­dzieścia lat nie użytkowany.
25 września 1987 roku dworek Borchertów wpisany został na li­stę zabytków województwa szcze­cińskiego pod nr 1074. W tym sa­mym roku podjęto ponownie re­mont pałacyku. Projekt adapta­cji przewidywał miejsca hotelo­we, funkcję administracyjną i gastronomiczną. Prace przerwa­no, pozostawiając budynek w stanie ruiny. Podczas tego pseudoremontu zniszczono całą stolarkę zewnętrzną, parkiety i posadzki we wnętrzach, nie za­chowała się ani jedna cała szyba. Zdjęta z dachu, stara, ale wciąż dobra dachówka przepadła gdzieś bez wieści i obecnie dworek przy­kryty jest prowizorycznie blachą, a przez dziurawe okna leje się wo­da na odsłonięte części konstruk­cyjne dachu i stropów.
Nie lepiej wygląda otoczenie starego domostwa. Przez ostat­nie lata sukcesywnie wycinano stare, wielkie drzewa, coraz bar­dziej ogałacając podjazd i cały teren dawnej posiadłości.[...]
Opis z: post na Facebooku strony "Zakochani w Szczecinie" z dnia 1 maja 2015 roku.
 
Opis skrzynki:
Szukamy nisko w rozgałęzionym drzewie poza terenem posiadłości.
Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Willa
Tutaj
Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy