Kiedyś już tu byłem. Było wtedy ponuro i strasznie. Jakby w środku żyjącego miasta ktoś wyciął dziurę. Im głębiej zanurzałem się w proste, ciemne ulice, tym bardziej miałem wrażenie, że wszędzie dookoła jest cywilizacja... ale tutaj miasto jest martwe. Dotarłem na Służewiec Przemysłowy, ruinę PRLowskiej dzielnicy wypełnionej fabrykami. Wtedy moją uwagę zwrócił Teatr Druga Strefa. Obskurny budyneczek, wyglądający jak każdy inny magazyn, schowany za bramą i placem. Gdybym nie wiedział wcześniej o istnieniu teatru, prawdopodobnie nigdy bym go nie znalazł.
Drugi raz na na ulicę Magazynową trafiłem kilka lat później, gdy na tę część miasta zaczęto mówić "Mordor". Wzdłuż Marynarskiej i Domaniewskiej zaczynały rosnąć biurowce. Korporacje powykupywały teren miejskiej martwicy i powstawiały w niego protezę w postaci wieżowców i parków biznesowych. Pomyślałem sobie, że na Komputerowej i Postępu mogą być komputery i postęp, ale jednak cieszę się, że na Magazynowej i Garażowej pozostały stare magazyny i garaże. A wśród nich stary teatr, który zachowuje klimat poprzedniej epoki.
Oczywiście ten stan rzeczy nie trwał długo. Wkrótce nowoczesne bloki i biura urosły także tutaj. Ale Teatr Druga Strefa przetrwał i stał się ostatnim Mohikaninem dawnej Dzielnicy Przemysłowo-Składowej „Służewiec”. Czasami zaglądam do niego, żeby sprawdzić czy nie został pożarty przez nowoczesne budownictwo Mordoru. Póki co ma się dobrze. Zachęcam wszystkich współkeszerów do odwiedzenia reliktu nie tak odległych czasów... póki jeszcze istnieje.
O TEATRZE:
"Teatr Druga Strefa to jedna z pierwszych warszawskich niepublicznych scen repertuarowych oficjalnie założona w 1997 roku, choć działająca nieprzerwanie od roku 1989 (na początku jako nieinstytucjonalna grupa teatralna).
Od 3 lutego 2006 roku siedziba teatru znajduje się w postindustrialnej przestrzeni przy Magazynowej 14a na Mokotowie.
Powołana do życia przez Dyrektora Sylwestra Biragę jest otwartym miejscem nieskrępowanej wymiany twórczej. Poza produkcją własnych spektakli, nierzadko gości debiutantów, artystów offowych, niezależnych, alternatywnych. Na poziomie treści, formy i estetyki jest w ciągłym ruchu – rozedrgana podąża za rozwojem osobistym i zawodowym swojego twórcy. To on, Sylwester Biraga, odpowiada za kształt, który przybiera, materię, którą się wypełnia, energię, którą obdarowuje widzów i ludzi, którzy się w niej odnajdują. W jej repertuarze znajdą Państwo pełen wachlarz form i gatunków – od spektakli dziecięcych czy lalkowych, poprzez balet, teatr tańca, performance aż po klasykę czy dramaty współczesnych pisarzy z całego świata.
Bardzo ważna jest dla nas promocja polskiej kultury scenicznej w kraju i poza jego granicami. Nasze spektakle wystawiane były m.in. w Belgii, Francji, na Litwie, Rosji, na Słowacji, Ukrainie. Autorski spektakl Sylwestra Biragi Fin de… jako jedyna polska sztuka w historii został nagrodzony prestiżową nagrodą „Coup de Coeur 2009” na Festiwalu w Avignonie." (www.teatr2strefa.pl)
O OKOLICY:
"W zabudowie Służewca wyróżnia się dwa obszary. Pierwszy, leżący na południu, to osiedle eksperymentalnych i prototypowych budynków mieszkalnych wznoszonych w technologii wielkiej płyty. Drugi, leżący na północy i znany jako Służewiec Przemysłowy, to teren przeznaczony w czasach PRL pod zakłady przemysłowe i magazyny (tzw. Dzielnica Przemysłowo-Składowa „Służewiec”, zajmująca obszar ok. 260 ha). Dzielnica powstała na terenach rolniczych wsi Służewiec i Zbarż. Jej budowa rozpoczęła się w 1952.
W kilkudziesięciu zakładach przemysłowych na Służewcu na początku lat 70. pracowało ok. 20 tys. osób. Największym przedsiębiorstwami były: Fabryka Półprzewodników „Tewa”, Zakłady Urządzeń Dźwigowych, Fabryka Podzespołów Radiowych „Elwa”, Zakłady Ceramiki Radiowej, Zakłady Mięsne „Służewiec” i Stołeczne Zakłady Wyrobów Skórzanych Przemysłu Terenowego „Argo”. W tej części miasta znajdowała się również fabryka wind (Kombinat Dźwigów Osobowych), której budynek został rozebrany w 2016 roku. Pamiątką po tym miejscu jest wykonana przez Wandę Gosławską mozaika, pierwotnie znajdująca się w gmachu KDO, eksponowana na terenie dzielnicy.
Od lat 90. XX wieku dawna przemysłowa część Służewca i powiązana z nim funkcjonalnie zachodnia część Ksawerowa zaczęły być intensywnie zabudowywane budynkami biurowymi, w wyniku czego powstał największy w Polsce kompleks biurowy. Do 2016 wzniesiono tam 75 biurowców. W związku z kłopotami komunikacyjnymi (m.in. korki i trudności z parkowaniem), zyskał on żartobliwą nazwę Mordoru – mrocznej krainy z powieści J.R.R. Tolkiena." (pl.wikipedia.org/wiki/Służewiec)
O SKRZYNCE:
Doświadczony keszer znajdzie ją szybciej, niż przeczyta to zdanie. Mniej doświadczony zrobi to w ciut dłuższym czasie. Kesz jest na kordach, w miejscu oczywistym.
Zalecam podejmowanie po zmroku (zarówno przez wzgląd na mugoli, jak na możliwość poczucia klimatu).