Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
Rogoziniec - OP9Z0X
Właściciel: Lysy120
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-12-2024
Data utworzenia: 18-12-2024
Data opublikowania: 18-12-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 18-12-2024
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
14 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rogoziniec (niem. Rogsen) – wieś w Polsce położona w woj. Lubuskim , w powiecie świebodzińskim, w gminie Zbąszynek.

We wsi znajduje się kościół zbudowany w 1832 roku (Obecnie wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków). Jest to murowana, późnoklasycystyczna budowla z wieżą od północy. Ma trójnawowe wnętrze nakryte stropem, wspartym na słupach rozdzielających nawy. Na końcu wsi znajdują się resztki cmentarza ewangelickiego przy drodze do Depotu. Dalej znajduje się Technikum Leśne, a w lesie są pozostałości po pruskim arsenale. W Rogozińcu zachowała się także zabudowa z przełomu XIX i XX w.

Historia Rogozińca

Rogoziniec był niegdyś wsią królewską, do dziś przetrwał układ gruntów, jaki odnotowano w czasie lustracji w 1565 roku. We wsi znajduje się kościół pod wezwaniem Św. Józefa, wystawiony staraniem jednego z opatów paradyskich, istniał tu już zapewne w XVI wieku. W 1604 roku został afiliowany do parafii w Chociszewie. W czasie wojny polsko-szwedzkiej za Jana Kazimierza drewniany budynek uległ zniszczeniu. Na jego miejscu powstała nowa świątynia, jej fundatorem był profesor paradyski, ksiądz Albert Sokół. Dalsze losy kościoła trudne są do ustalenia. Obecnie pośrodku wsi wznosi się zbudowany w 1832 roku kościół protestancki, teraz katolicki. Rogoziniec jest wsią o metryce średniowiecznej, wzmiankowaną w źródłach po raz pierwszy w 1425 r., kiedy to Władysław Jagiełło zastawił ją Abrahamowi Zbąskiemu. Należącą do starostwa międzyrzeckiego królewszczyznę zastawiano i obciążano długami również w latach następnych (w 1431 r. zastawiono ją Piotrowi Ogance, a w 1458 r. Stanisławowi Zbąskiemu). W latach 60- i 70-tych XV w. dziedzicem Rogozińca był Wojciech Oganka. W 1513 r. Zygmunt I pozwolił opatowi paradyskiemu wykupić Rogoziniec od Stanisława Hińczy, stąd mylna tradycja, mówiąca pierwotnie o zakonnej własności wsi. W 1520 r. wieś przeszła w ręce Michała Bielawskiego. W 1546 r. król Zygmunt I uwolnił mieszkańców wsi od pańszczyzny. Z 1640 r. pochodzi informacja o istnieniu we wsi (po zachodniej stronie cmentarza) szkoły. W 1793 r. rząd pruski sprzedał przejęte dobra starościńskie – w tym i Rogoziniec – markizowi von Luchesini. Po rozbiorach Polski miejscowość tak jak cała Wielkopolska znalazła się pod zaborem pruskim. Po 1871 roku na południowych obrzeżach Rogozińca, w ramach reparacji francuskich po wojnie francusko-pruskiej, wybudowane zostały koszary. Według spisu z maja 1939 roku przed II wojną światową w Rogozińcu zamieszkiwało 789 osób (742 ewangelików i 47 katolików). W 1947 roku w dawnych koszarach otwarto Technikum Leśne (obecnie Zespół Szkół Leśnych). Rogoziniec, wspólnie z Chociszewem posiada przystanek kolejowy, a także miejsce obsługi podróżnych (MOP) przy autostradzie A2.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x