Opis skrzynki:
Cmentarz przy ul. Bielańskiej – nieczynny cmentarz dawnej wsi Klütz z zachowaną dużą ilością nagrobków, murem cmentarnym i gotycką bramą.
Najstarszy cmentarz dawnej wsi Klütz założony został prawdopodobnie już w XIV w. przy nieistniejącym obecnie kościele. Całość położona była na wzniesieniu przy zbiegu ulic Bielańskiej, Suchej i Gradowej i otoczona kamiennym murem, częściowo zachowanym do dziś (ok. 300 m.). Cmentarz funkcjonował co najmniej do lat 30-stych XX w., a po 1945 r. popadł w ruinę.
Z cmentarnej infrastruktury, prócz muru, zachowała się gotycka bramka z czerwonej cegły, która prowadziła na teren dziedzińca przykościelnego i dalej na teren cmentarza. Na bramce znajduje się tabliczka informująca, że jest to obiekt zabytkowy, jednakże jest to stare oznaczenie i na aktualnej liście szczecińskich zabytków owa bramka nie widnieje.
Przez długi czas teren całego cmentarza był silnie zarośnięty samosiewem drzew i krzewów oraz nielicznym starodrzewem liściastym.
Jesienią 2011 r. społecznicy z Portalu Miłośników Prawobrzeża oczyścili zachodnią część terenu cmentarza z gatunków niepożądanych odsłaniając kilkadziesiąt poniemieckich nagrobków i ustawiając kilkanaście z nich. Pod warstwą ziemi znajduje się kolejnych co najmniej kilkadziesiąt nagrobków, co powoduje, że jest to jeden z nielicznych szczecińskich przedwojennych cmentarzy z tak dużą ilością zachowanych poniemieckich płyt nagrobnych.
Opis z: https://pomeranica.pl/wiki/Cmentarz_przy_ul._Biela%C5%84skiej
Opis skrzynki:
Kesz jest płytko zagrzebany pod wieloramiennym drzewem.