Historycy i nie tylko (bo np. też miłośnicy literatury czy sztuki), różnie osądzają tę postać i czasy królowania króla Stasia... Np. w internecie można znaleźć taką opinię: https://www.dobresobie.pl/historia/490/stanislaw-august-poniatowski-byl-najgorszym-krolem-polski.
Pozwolę sobie zacytować poniższy fragment, bo z czymś mi się mocno kojarzy - a wam?
..."Odejście od zwyczajów i tradycji wiązało się z tym, że Stanisław August Poniatowski chciał uchodzić za osobę nowoczesną. Proeuropejska postawa przyczyniła się do utraty dumy narodowej. Władca posunął się nawet do prób europeizowania Sarmacji."...
Tajemnicą poliszynela jest też jego słabość do kobiet (patrz foto 1), w tym jego związek z carycą Katarzyną ;)
Tu kolejna ciekawostka: ..."Wyjazd powrotny do Petersburga przyszłego króla rozpoczął się 13 grudnia (!) 1756 roku."... Upsss... Wykorzystamy tę rocznicę do odpalenia skrzynki ;)
Tę relację jednak można różnie oceniać: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/edukacja/baza-wiedzy/katarzyna-II-i-stanislaw-august
Oczywiście, każdy ma prawo do własnej oceny, zarówno przeszłości, jak i obecnych wydarzeń.
Natomiast co do samego kesza:
Znajdujemy się na skraju Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych. Tu odbywały się zjazdy szlachty na wybory, zwane wolną elekcją. Miejsca biwakowania szlachty były także miejscem wielu różnych szwindli i kupowania głosów przez agentów obcych mocarstw.I znowu... skąd my to znamy?
Kordy wskazują płaskorzeźbę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (foto 2) na budynku szumnie nazwanym Rezydencją Stanisława Augusta przy ulicy o tejże samej nazwie. Ok. 100 m na wschód od tego miejsca przy tej ulicy znajduje się kamień upamiętniający króla.
Kesza - mikromagnetyka - szukaj z tyłu po prawej stronie stronie obelisku, w jednym z trzech czegoś, chyba już dawno nie używanego. Kesz ma ogonek wypuszczony na zewnątrz i magnetycznie przytwierdzony od miejsca ukrycia.
Prosimy, zachowaj dyskrecję i zostaw tak samo jak znalazłeś.
Powodzenia!