Skrytka należy do serii keszy (BOG) ,,Babimost Odlotowa Gmina” oprowadzającej po zabytkach i wartych uwagi miejscach w Gminie Babimost. Seria bazuje na Ścieżce Dydaktyczno-Historycznej Gminy Babimost zrobionej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej.
Kapela kozlarska prowadzi dzieci z polskiej szkoly wraz z nauczycielem, Franciszkiem Sarnowskim, na majówke – ok. 1937 r.
Wsie Podmokle Małe i Podmokle Wielkie mają wspólne losy. Powstały w XII wieku. Od XIV do XVIII wieku należały do dóbr królewskich, zarządzanych przez starostów babimojskich. Były wsiami sołeckimi, co świadczy o organizacji w oparciu o wzory niemieckie. W początkach XVII wieku mieszkańcy założyli cech rybacki, któremu statut w 1661 roku – w uznaniu zasług za walkę ze Szwedami w okresie „potopu”- nadał król Jan Kazimierz. Po II rozbiorze Polski od 1793 roku Podmokle Małe i Wielkie znalazły się w państwie pruskim. Przez lata zaborów mieszkańcy zachowali polską tożsamość. Działały liczne polskie organizacje – biblioteka Towarzystwa Czytelni Ludowych, kółko rolnicze, a po I wojnie światowej Koło Związku Polaków w Niemczech. W czerwcu 1929 roku powstała w Podmoklach Małych Polska Katolicka Szkoła Powszechna, która działała bardzo prężnie. Dyrektorem szkoły i nauczycielem był m. in. Franciszek Sarnowski, którego imię nadano obecnej Szkole Podstawowej. Za działalność patriotyczną był, podobnie jak inni mieszkańcy wsi, represjonowany przez władze hitlerowskie. Zginął w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen w styczniu 1940 roku w wieku 28 lat. Podmokle wyzwolone zostały 29 stycznia 1945 roku i powróciły w granice państwa polskiego.
ZADANIE
N 52° 11.(A)′ E 15° 48.6(B)′
A= Ile jest kilometrów jest z tego miejsca do Neuruppin + 245
B= Do którego wieku wsie Podmokle Małe i Wielkie należały do dóbr królewskich zarządzanych przez starostów babimojskich?