Wyraźną dominantą miasta Fiľakovo na słowacko-węgierskim pograniczu są ruiny zamku Fiľakovo, który przeżył nawet najazdy tatarskie w XIII wieku.
Pierwsza wzmianka pisemna o zamku pochodzi z połowy XIII wieku. W pierwszej połowie XV wieku został on przebudowany, a w połowie XVI wieku powiększony i ufortyfikowany. Chociaż zamek był przygotowany na obronę przeciw Turkom, udało im się go zdobyć już w 1554 roku.
W rękach Turków pozostał przez prawie 40 lat. Stał się punktem centralnym tzw. filakowskiego sandžaku (turecki obszar administracyjny), który skupiał obszary nad rzeką Ipeľ. Zamek udało się odzyskać od Turków w 1593 roku. O jego dalszym losie zadecydował rok 1682, gdy wojska powstańcze Imricha Thököly'ego zdobyły zamek, co zapoczątkowało jego pustoszenie.
Przy wejściu do zamku widoczna jest potężna, pięciokątna Baszta Bebekowa, która posiada dach, a która zachowała się do dziś. W jej murze obwodowym widoczna jest ugrzęźnięta do połowy kamienna kula armatnia, pochodząca z oblężenia w 1682 roku. W baszcie urządzona jest ekspozycja historii grodu i miasta. W górnym zamku można znaleźć pozostałości pałacu, wieżę wartowniczą i półokrągłą okrężną basztę działową (tzw. godzinową). Z zamku rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę.
Turyści mogą skorzystać z ścieżki dydaktycznej, która oprócz historii zamku przybliża geologiczną przeszłość wzgórza zamkowego. To skaliste wzgórze jest pozostałością obrzeżnego trawertynowego wału krateru wulkanicznego.
Dostęp: samochodem na parking przed zamkiem , płatne 0,5 euro