Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[EBE] Posąg Stefana i Nelly Hellwigów - OP9W8J
Właściciel: Gia
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-07-2024
Data utworzenia: 07-07-2024
Data opublikowania: 26-07-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 29-07-2024
14x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
32 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
7 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Hr. Jan Usz, JAsiek., Kao, karwdo, Maleska, Olo74_Lilalu, Vamos
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W dniu 23 sierpnia 2023 roku odsłonięto posąg przedstawiający Stefana i Nelly Hellwigów - właścicieli słynnego Dworku Olszewskich w Bełchatowie.

Bełchatowski wątek wojny 1920 roku nierozłącznie jest związany z tragiczną miłością Stefana i Nelly. Właściciel dworku brał udział w obronie kraju przed najeźdźcą i zginął w okolicach Hrubieszowa. Nelly z rozpaczy po utracie męża popełniła samobójstwo. Pomnik stanął obok symbolicznej mogiły małżonków - niedaleko posągu. Miejsce nie jest przypadkowe. Na pagórku pod kasztanami i lipami stała altana, nazywana świątynią dumania. To tam zakochani wspólnie spędzali romantyczne chwile. Historia Nelly i Stefana Hellwigów do dziś przypomina nam o Cudzie nad Wisłą z 1920 roku. Na grobie tragicznie zmarłego małżeństwa, co roku, 15 sierpnia, składane są kwiaty.

Historia Hellwigów

Nelly i Stefan Hellwigowie do Bełchatowa przyjechali latem 1920 roku. Ona miała 25 lat, Stefan już 33. Wcześniej spotykali się tutaj, gdy byli jeszcze narzeczonymi. Na młodą żonę dziedzica, mimo że miała na imię Aniela, wszyscy mówili Nelly. Młodzi byli w sobie szaleńczo zakochani. Planowali, że w rodzinnym Bełchatowie będą żyć długo i szczęśliwie. Los pokrzyżował jednak te plany.

Konflikt polsko-bolszewicki rozpoczął się właściwie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1920 roku walki przybrały na sile. 33-letni Stefan nie chciał siedzieć spokojnie w dworze, a o sytuacji na froncie dowiadywać się z gazet, więc na ochotnika wstąpił do wojska. Został przydzielony do batalionu marszowego 2. pułku piechoty Legionów. Nikomu w rodzinie nie przyszło do głowy, aby próbować go odwieźć od tego pomysłu. Hellwigowie zawsze przedkładali miłość do Ojczyzny nad życie prywatne, więc decyzja Stefana była dla wszystkich całkowicie naturalna.

Jego młoda żona, Aniela, też chciała służyć Ojczyźnie. Wierna przysiędze małżeńskiej („na dobre i na złe”), pojechała do Warszawy, gdzie zgłosiła się do służb medycznych i została sanitariuszką. O śmierci Stefana dowiedziała się na początku września. Razem ze swoim szwagrem, Bronisławem Hellwigiem, wyruszyła na front, by odszukać ciało męża. Jego zwłoki odnaleziono pod Hrubieszowem. Jak głosi jeden z historycznych przekazów, były tak zmasakrowane, że Nelly rozpoznała męża jedynie po inicjałach wyszytych na bieliźnie. Było to dla niej tak traumatyczne przeżycie, że 20. września zrozpaczona popełniła samobójstwo. Trumny z ciałami kochających się małżonków przywieziono do Bełchatowa. Tu odbył się uroczysty pogrzeb.

Stefan i Nelly zostali pochowani tam, gdzie niegdyś stała parkowa altanka zwana ,,świątynią dumania” – w miejscu ich narzeczeńskich spotkań. Małżonkowie spoczęli w parku za dworem Olszewskich, bo we wrześniu 1920 roku pastor kościoła ewangelickiego nie zgodził się, by Nelly została pochowana na cmentarzu ewangelickim. Jak twierdził, samobójcy nie mogą być pochowani na poświęconej ziemi.

Dwa lat później, 2 sierpnia 1931 roku, zarządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ignacego Mościckiego, za pracę w dziele odzyskania niepodległości, Stefan został pośmiertnie odznaczony Medalem Niepodległości. Ponadto został patronem ulicy, przy której znajduje się dworek Olszewskich.

 

źródło tekstu

 

12D32FC8-F6E7-DFFD-3DDC-925860B14276.jpg

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
posąg 1
posąg 2
Bronislawa i Albert Hellwigowie z dziecmi Stefanem, Bronislawem i Zofia
Dworek Hellwigów
mogiła
to widzi kesz