MO-S 17 "Štipky"
Obustronny, dwupoziomowy bunkier piechoty II klasy wytrzymałości, z dwoma dzwonami obserwacyjnymi i izbą bojową dla moździerzy w obniżonej części poziomu dolnego ze strzelnicą skierowaną w kierunku wschodnim.
W 1945 r. obiekt został zniszczony eksplozją wewnętrzną przez żołnierzy Armii Czerwonej. Z tego powodu widoczne są szczegóły jego rozwiązań konstrukcyjnych. Warte uwagi jest obnażone zbrojenie stalowe w rozerwanych ścianach betonowych, zachowane strzelnice moździerzy oraz studzienka rewizyjna ścieków przed tylną częścią lewego skrzydła obiektu.
Uwaga! Miejsce skrajnie niebezpieczne ze względu na charakter obiektu. Wchodzisz na własną odpowiedzialność. Niebezpieczne elementy konstrukcji budowli ( gruz, dziury, pręty zbrojeniowe). Zalecane kask, ochrona oczu i ciała.
Współrzędne wskazują wejście do obiektu.
W latach 1935 - 1938 władze Czechosłowacji w celu obrony granic państwa przed agresją sąsiadów zabetonowano obiekty odcinka MO - umocnienia Morawskiej Ostrawy. Stały się one częścią systemu fortyfikacji tzw. " betonowej granicy" przebiegającego wzdłuż wszystkich granic kraju.
Zaprojektowano i zabetonowano kilka typów obiektów. Jedno i dwuskrzydłowych, jedno i wielopoziomowych.
W ciągu trzech lat, do września 1938 roku, zdołano tu zbudować, wyposażyć i w dużej mierze uzbroić ponad 40 ciężkich obiektów obronnych, łącznie z jedną twierdzą artyleryjską i kilkoma wzmocnionymi fortyfikacjami lekkimi wz. 37 A (tzw. řopík). Oprócz tego dokończony został kompleksowy system przeszkód, kablowa sieć telefoniczna oraz koszary. Większość z obiektów jest zaniedbana. Są też takie, które zostały odnowione i czekają na miłośników historii w muzealnej wersji. Obiekty nr S-01 oraz S-035 nigdy nie powstały.
Obiekty " Betonowej Granicy" nie przydały się w obronie terytorium Czechosłowacji. W wyniku Układu Monachijskiego Hitler zaanektował Czechosłowację bez jednego naboju.
Zapraszamy
Chrząszcze2