MO-S 12 "U pramene"
Bunkier zabetonowany w sierpniu 1936 w I klasie odporności. Do natychmiastowej obrony obiekt uzbrojono w 4 lekkie karabiny maszynowe kal.26. Komplikacje pojawiły się podczas budowy. Nawet na głębokości 56 metrów nie natrafiono na wodę, dlatego odwiert zaślepiono, do obiektu dobudowano dodatkowe zbiorniki na wodę, a około 200 m za nim ustawiono studnię, do której załoga udawała się po wodę.
Skrzynka umieszczona na zewnątrz budynku. Brak możliwości bezpiecznego wejścia.
W latach 1935 - 1938 władze Czechosłowacji w celu obrony granic państwa przed agresją sąsiadów zabetonowano obiekty odcinka MO - umocnienia Morawskiej Ostrawy. Stały się one częścią systemu fortyfikacji tzw. " betonowej granicy" przebiegającego wzdłuż wszystkich granic kraju.
Zaprojektowano i zabetonowano kilka typów obiektów. Jedno i dwuskrzydłowych, jedno i wielopoziomowych.
W ciągu trzech lat, do września 1938 roku, zdołano tu zbudować, wyposażyć i w dużej mierze uzbroić ponad 40 ciężkich obiektów obronnych, łącznie z jedną twierdzą artyleryjską i kilkoma wzmocnionymi fortyfikacjami lekkimi wz. 37 A (tzw. řopík). Oprócz tego dokończony został kompleksowy system przeszkód, kablowa sieć telefoniczna oraz koszary. Większość z obiektów jest zaniedbana. Są też takie, które zostały odnowione i czekają na miłośników historii w muzealnej wersji. Obiekty nr S-01 oraz S-035 nigdy nie powstały.
Obiekty " Betonowej Granicy" nie przydały się w obronie terytorium Czechosłowacji. W wyniku Układu Monachijskiego Hitler zaanektował Czechosłowację bez jednego naboju.
Zapraszamy
Chrząszcze2