Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Strzyża - Zbiornik Kiełpinek - OP9T3W
Właściciel: Leone
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-03-2024
Data utworzenia: 25-03-2024
Data opublikowania: 25-03-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 25-03-2024
3x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
15 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Strzyża to najbardziej znany gdański potok. Rozpoczyna się na Kokoszkach w okolicy obecnej stacji kolejowej i najpierw wartko a później coraz bardziej leniwie przepływa równoleżnikowo przez niemal całe miasto.

Pierwsza wzmianka o Strzyży pochodzi z XII w - 1247 Wstrisza, 1283 Stritza - a jej nazwa oznacza „rzeka z bystrym nurtem”. W przywileju fundacyjnym klasztoru cystersów w Oliwie z 1186 (falsyfikat z połowy XIII wieku) Sambor I zezwolił zakonnikom na wzniesienie nad jej brzegami młynów; w 1283 przeszła w całości (z obu brzegami) na własność cystersów. Silnie eksploatowana przez nich i prywatnych dzierżawców do poruszania urządzeń przemysłowych (młyny, tartaki, kuźnice, folusze i inne), których liczbę szacuje się na kilkanaście. Przez długi okres stanowiła granicę dla dóbr cysterskich oraz świeckich.

Od końca XIX wieku poddawana znacznej ingerencji w biegu koryta rzeki (m.in. regulacja i skanalizowanie cieku, sztucznie uregulowane ujście, które pierwotnie wpadało do jeziora Zaspa). Poza kilkoma fragmentami (pod al. Grunwaldzką, pod torami kolejowymi stacji Gdańsk-Wrzeszcz, pod ul. Grażyny i ul. Wyspiańskiego) płynie odkrytym kanałem.

W 2000 zmodernizowano 700-metrowy odcinek potoku od ul. Marynarki Polskiej do jego ujścia do Wisły, poszerzając koryto do 5 m, umacniając brzegi, profilując skarpy. Na potoku w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku wybudowano pięć powierzchniowych zbiorników retencyjnych: Kiełpinek, Nowiec II, Górne Młyny, Ogrodowa, Srebrniki. Na tym ostatnim, największym, 25 VIII 2016 uruchomiono fontannę-wodotrysk.

Zbiornik Kiełpinek został zbudowany na terenie podmokłym zasilanym przez oba strumienie źródłowe Potoku Strzyży. Prawie połowa obszaru otoczona przez wał przeciwpowodziowy i nasyp kolejowy zajęta jest przez mokrą łąkę, która w razie potrzeby może być zalana, tym bardziej, że przeciętna głębokość zbiornika nie przekracza 0,5 m. Głębszy jest jedynie wąski odcinek pośrodku stawu.

Przy zbiorniku zbudowano bardzo ładny park rekreacyjny z placem zabaw. Jest to cudowne miejsce, aby usiąść na ławce, wyciągnąć termos z gorącą herbatą i poczytać książkę, albo zrobić sobie piknik. Jest to jedno z tych miejsc, gdzie dzieci się nie będą nudzić.

 

O skrzynce: nie udało mi się złapać dokładnych współrzędnych. Skrzynka znajduje się nieopodal jednej z dwóch oddalonych od reszty parku ławek na terenie otoczonym z trzech stron wodą.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Gdzieś tu :)