Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Lisków - ks. Wacław Bliziński - OP9T2D
Właściciel: mlodek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-03-2024
Data utworzenia: 21-03-2024
Data opublikowania: 25-07-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 25-07-2024
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
1 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ksiądz Wacław Bliziński urodził się 28 lipca 1870 w Warszawie, zmarł 21 października 1944 w Częstochowie. 

Po 6 latach posługi kapłańskiej został skierowany na probostwo do Liskowa (od 5 stycznia 1900), gdzie, "rozwinął" skrzydła swojej działalności i okazał się być nietuzinkową postacią okolicy. 

Przybywając do Liskowa, niczym niewyróżniającej się podkaliskiej wsi na zachodnich rubieżach Królestwa, został niechętnie przyjęty przez lokalną społeczność. Szybko jednak zaskarbił sobie wielką popularność dzięki swemu oddaniu różnorodnym działaniom na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców. Pojął, że jego parafianom, poza posługą duszpasterską, niezbędna jest pomoc materialna, a tę mogą zapewnić sobie przede wszystkim oni sami, poprzez różne formy samopomocy. Tak powstał działający tu sprawnie przez 40 lat system spółdzielczy, którego zalążkiem stała się założona przez młodego księdza „spółka handlowa” ze sklepem, który niskimi cenami skutecznie wyparł prywatną konkurencję. Przez „spółkę” rozprowadzano także nawozy sztuczne, nasiona, środki ochrony roślin. 

W ciągu następnych lat, także już po odzyskaniu niepodległości, powstało w Liskowie – wciąż z inspiracji ks. Blizińskiego – kilkadziesiąt instytucji lokalnych, których jądro stanowiła spółdzielczość wiejska. Były to m.in. spółdzielnia spożywców „Gospodarz”, spółdzielcza kasa oszczędnościowo-pożyczkowa, spółdzielnia ubezpieczeń od ognia, mleczarnia, piekarnia, wypożyczalnia maszyn rolniczych, punkt inseminacji bydła, „Stowarzyszenie Zbożowe”, własna elektrownia, wodociąg, łaźnia, przedszkole, różnego typu szkoły, uniwersytet ludowy, sierociniec, przytułek, straż ogniowa, biblioteka… Prowadzono skutecznie działalność antyalkoholową, oświatową, kulturalną, uporządkowano otoczenie, a wszystko to uczyniło z Liskowa kwitnącą „wieś wzorową”, którą odwiedzały wycieczki i składali w niej wizyty mężowie stanu; w 1925 i 1937 r. odbyły się tu duże ogólnopolskie wystawy. Sam Wacław Bliziński jeszcze przed I wojną światową współpracował z Narodowym Związkiem Chłopskim (który zresztą w swoim programie przyznał spółdzielniom i kółkom rolniczym na wsi poczesne miejsce), zaś w okresie wolnej Polski był ważnym działaczem PSL „Piast”, został posłem na Sejm Ustawodawczy, a później senatorem, działał we władzach Obozu Zjednoczenia Narodowego. Pracował także w administracji państwowej, m.in. był dyrektorem Departamentu Opieki Społecznej w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej. Otrzymał wiele odznaczeń państwowych i kościelnych. 

W czasie II wojny światowej, zagrożony aresztowaniem, musiał opuścić swoją parafię; zmarł w Częstochowie, pochowany jednak został, już po wojnie, w ukochanym Liskowie. Jego zdecydowanie konserwatywne poglądy polityczne nie przeszkodziły mu współpracować na niwie spółdzielczej z Towarzystwem Kooperatystów, zaś stworzony w Liskowie wszechogarniający system spółdzielczy zbliżony był do ideałów pankooperatystycznej „rzeczypospolitej spółdzielczej”. Ks. Bliziński jest autorem interesujących prac, w których wspomina swoją spółdzielczą epopeję („Wspomnienia z mego życia i pracy” oraz „Przyszedłem wam przychylić nieba i chleba: listy, rękopisy, wystąpienia”).

źródło: https://krs.org.pl/muzeum/poczytelnia/1603-waclaw-blizinski

Przed kościołem pomnik ks. Wacława. Obok znajduje się neogotycka katolicka świątynia wzniesiona w latach 1899-1901. Obok kościoła kilka tablic przywołujących fakty z życia ks Wacława.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik ks. Blizińskiego
Kościół Wszystkich Świętych
Wnętrze kościoła
Tablice poświecone działności ks, Blizińskiego
20240317_173244
Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy