Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
Tablica z modlitwą - polonika na Malcie - OP9SKY
Modlitwa do MB z Mellieha po polsku
Właściciel: huculP-y
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Malta > Malta
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-02-2024
Data utworzenia: 14-02-2024
Data opublikowania: 14-02-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 18-02-2024
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
13 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

The National Shrine of Our Lady of Mellieħa

To najstarsze na Malcie sanktuarium maryjne. W kamiennym kościele znajdującym się na szczycie wzgórza, na ścianie umieszczony jest cudowny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Jego początek może sięgać czasu pierwszych Apostołów. Pielgrzymują tu przede wszystkim matki, prosząc o zdrowie dla chorych niemowląt.  Sanktuarium odwiedził Jan Paweł II w 1990 roku.

Matka Boża z Mellieħy

Poniżej, na zboczu skały znajduje się Sanktuarium Maryjne, do którego schodzi się po kamiennych schodach. To kolejna świątynia oraz stary klasztor z obszernym prostokątnym dziedzińcem na który wchodzi się przez ozdobną bramę lub od strony wyższej części wzgórza. Ze znajdujących się na tym dziedzińcu od strony morza arkad roztacza się przepiękny widok na zatokę i okoliczne miejscowości – aż po sąsiednie wyspy: Comino i Gozo. Na bocznych ścianach dziedzińca umieszczono jednolite, duże tablice z białego marmuru, z wykutymi na nich tekstami modlitwy do Matki Bożej z Mellieħy w kilku językach, w tym polskim (patrz foto)

Grota Matki Boskiej

Najważniejszym miejscem kultu maryjnego jest tu Grota Madonny. Ta naturalna grota związana jest z chrześcijaństwem od jego zarania. Fresk – obraz Madonny w Grocie, namalować miał rzekomo Apostoł św. Łukasz. Uznawany on jest za najstarszy poświęcony MB obraz na wyspach maltańskich. W jej przedsionku jedna ze ścian wypełniona jest różnego rodzaju protezami, butami, gipsowymi opatrunkami i innymi wotami, które pozostawili cudownie uzdrowieni pielgrzymi.

Cudowne źródełko

Po wejściu do Groty Madonny znajdujemy się w przedsionku. Jest w nim źródło wody o podobno cudownych właściwościach. Na lewej ścianie zaś kilkanaście obrazów przedstawiających burzę morską i katastrofę statku, którym płynął apostoł Paweł. A wśród nich kopia słynnego, cudownego obrazu – fresku Madonny z Dzieciątkiem namalowana  w 1899 roku. 

Dzieło świętego Łukasza

W niewielkiej kaplicy, w barokowym ołtarzu centralne miejsce zajmuje  fresk Madonny z Dzieciątkiem. Po bokach ołtarza wiszą duże obrazy o tematyce biblijnej, stoją też dwa marmurowe posągi świętych. Sklepienie pokrywają stare freski. Z kaplicy przechodzi się do zbudowanej znacznie później kościelnej nawy.

Obok niej, w długim i wąskim korytarzu eksponowane są w gablotach i na ścianach pamiątki, przede wszystkim zdjęcia, z pobytu w tym sanktuarium papieża Jana Pawła II. Jest wśród nich także sporych rozmiarów ceramiczna tablica z papieskim herbem i tekstem w języku maltańskim.

Skrzynka

Stań przed tablicą w języku polskim na dziedzińcu kaplicy. Po lewej stronie pod arkadami na pierwszym balkoniku (lewy górny róg) przyczepiony jest kesz.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Foto
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x

Używamy cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Przeczytaj o prywatności i ochronie danych w naszym Regulaminie.  X