Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
Pałace i Dwory Wielkopolski #216 - Cichowo - OP9S26
Właściciel: szabla
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-12-2023
Data utworzenia: 17-12-2023
Data opublikowania: 17-12-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 18-12-2023
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
29 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W 1880 r. Cichowo dzieliło się na wieś i dominium o pow. 1606 mórg. Było tu łącznie 17 domów ze 165 m-cami (katolikami), w tym 43 analfabetów. Do poczty w Dolsku było 7 km, a do dworca kolejowego w Kościanie 26 km. Spadkobiercy Zakrzewskich sprzedali majątek Mieczysławowi Eustachemu Bukowieckiemu, który w 1908 r. przy pomocy architekta Rogera Sławskiego rozbudował dwór. W 1910 r. dziedzic zaślubił w kościele NMP w Poznaniu, pannę Aleksandrę Dzierżykraj-Morawską z Oporowa, córkę Ignacego i Julii hr. Łubieńskiej h. Pomian. W 1911 r. urodził się syn dziedziców August Ignacy, rok później Ignacy Julian Paweł, w 1916 r. Leon Samuel Hieronim, w 1919 r. córka Jadwiga Natalia Julieta Maria i w 1923 r. Natalia Emilia (albo Amelia?) Maria.
W 1913 r. dobra Bukowieckich obejmowały 409 ha, w tym 219 ha ziemi uprawnej, 56 ha łak i pastwisk, 8 ha lasu, 7 ha nieużytków i 119 ha wody. W gospodarstwie hodowano 30 koni i 100 szt. bydła. Do majątku dochodziły tory kolejki i posiadał on własną bocznicę. Czysty dochód gruntowy wynosił 2092 marki. Mieczysław Bukowiecki był przedwojennym generałem Wojska Polskiego (zmarł w 1931 roku), a jego żona Aleksandra jeszcze przed wybuchem powstania wielkopolskiego w piwnicach dworu gromadziła broń, w tym ciężkie karabiny maszynowe. Z jej inspiracji w Cichowie powstał oddział powstańczy, a kiedy wybuchły walki wspierała ochotników udzielając im schronienia i zaopatrując w żywność. To ona po wybuchu powstania zatknęła biało-czerwoną flagę na klasztornym kościele.

Mieczysław Bukowiecki jeszcze  jako pruski żołnierz nawiązał kontakty z Polską Organizacją Wojskową i legionami. Na początku 1919 roku został przyjęty w szeregi Wojska Polskiego, gdzie pełnił między innymi funkcje szefa sztabu. W stan spoczynku przeszedł w 1926 roku. Za służbę w polskiej armii dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem Orderu Wojskowego Virtuti Militari za wybitne zasługi w pracy sztabowej.

Bukowieccy jako wielce patriotyczna rodzina wspierali Powstanie Wielkopolskie, m. innymi gromadzili we dworze broń dla powstańców. Za swoją postawę u progu niepodległości Polski przyszło żonie Mieczysława zapłacić wysoką cenę. W październiku 1939 roku została aresztowana przez Niemców. Oni doskonale wiedzieli, kogo mają w swoich rękach. Nie zapomnieli porażki z roku 1919 i mieli świadomość, że Aleksandra Bukowiecka przysłużyła się do zwycięstwa powstania wielkopolskiego. Zamęczyli ją w owianym złą sławą poznańskim Forcie VII w kwietniu 1940 roku. Jej symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Lubiniu.

W 1926 r. dobra pod zarządem gen. Bukowieckiego obejmowały 409 ha, w tym 219 ha ziemi uprawnej, 56 ha łąk i pastwisk, 8 ha lasu, 7 ha nieużytków i 119 ha wody. czysty dochód gruntowy wynosił 1030 talarów (równowartość 3090 marek). W 1930 r. wieś liczyła 223 mieszkańców. Rybołówstwem zajmował się A. Gawryszak, ponadto we wsi był kołodziej Stanisław Szary i kowal Władysław Sypniewski.
Ignacy Bukowiecki zginął w czasie kampanii wrześniowej, a jego brat August został zamordowany w obozie w Oświęcimiu. Z kolei Jadwiga w 1944 r. walczyła w powstaniu warszawskim. W latach 1943-45 wieś nosiła nazwę Schönblick. Po 2. wojnie światowej dawne dobra zostały zabrane i rozparcelowane przez Skarb Państwa Polskiego. Początkowo we dworze mieściło się sanatorium dla dzieci, a na pocz. XXI w. stał się własnością kościoła katolickiego. Ośrodek rekolekcyjny w Cichowie zlikwidowano około 2005 r.

Obiekt niestety niszczeje ale zachowało się sporo detali, mebli świadczących o jego przeszłości. Wolnych łóżek tez nie brakuje ;)  Obiekt z potencjałem. 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
dworek
pokoje
sala informatyczna
wnętrze
tutaj
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x