Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
Park w Dobrodzieniu - OP9R3F
Właściciel: RaMaTo
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-05-2024
Data utworzenia: 21-09-2023
Data opublikowania: 10-05-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 10-05-2024
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
12 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Park Miejski w Dobrodzieniu

Od średniowiecza do końca XIX w. miejsce dzisiejszego parku zajmował staw określany mianem „zamkowego”, przy nim, pierwotnie zlokalizowany był młyn, a w latach 1769-1873 wielki piec oraz towarzyszące mu urządzenia hutnicze. Między rokiem 1884 a 1914 staw został osuszony, a na jego miejscu założono park.

Park założony był w sposób nieskomplikowany - cały teren obiegała jedna alejka nieregularną pętlą. Przecinały go dwa skanalizowane strumienie załamujące się pod kątem prostym, by połączyć się w jeden ciek w jego środkowej części. Po drodze w kilku miejscach przecinały obwodnicę parku. Skład drzewostanu w dobrodzieńskim parku nie był zbyt urozmaicony. Drzewa skupione były głównie na obrzeżach parku. Wynikało to z wykorzystania częściowo dawnego zadrzewienia nadbrzeżnego parku. Najpopularniejszymi drzewami w parku były drzewa iglaste i liściaste. Wśród drzew iglastych występowały pierwotnie: świerki, cyprysik groszkowy oraz żywotnik zachodni, natomiast wśród drzew liściastych przede wszystkim występowały dęby oraz jesiony, ponadto pojedyncze egzemplarze innych drzew: kasztanowiec, topola czarna. Wraz z biegiem czasu i wydarzeń park zaczął się zmieniać.

W okresie międzywojennym nastąpiły zmiany w układzie parku - dojazd do folwarku miał wytyczony nowy przebieg - nieco na południe. Wzdłuż drogi posadzono kasztanowce oraz utworzono grupę daglezji. W części północnej, przy której biegła granica parku zbudowano domy, co zmniejszyło nieco teren parku. Nastąpiło także przesunięcie koryta strumienia poprzez nadsypanie terenu. Z tego okresu pochodziły też (nie zachowane) pergole z różami wzdłuż alejki centralnej oraz tzw. scena - usytuowany drewniany obiekt z zadaszoną estradą w środkowej części parku. Naprzeciwko budynku nadleśnictwa zlokalizowano także pomnik poległych w I wojnie światowej, zaś w części południowej urządzono staw z wyspą.

W latach 70. XX wieku nastąpiła zmiana w wyglądzie parku. Na miejscu rozebranej gorzelni utworzono amfiteatr, likwidując przy tym "scenę", a także pergole. Wytyczono nowe alejki, przy których założono oświetlenie. W części południowej usypano groblę z zastawkami mająca służyć urządzeniu w okresie zimowym naturalnego lodowiska. Niestety na skutek braku konserwacji cały obiekt uległ bardzo szybko zniszczeniu. Dziś park jest odnowiony, wrócił do dawnej świetności. Nie ma w nim jednak amfiteatru ani lodowiska, natomiast powstał plac zabaw dla dzieci oraz ścieżka dydaktyczna. Obecnie właścicielem parku miejskiego jest miasto i gmina Dobrodzień.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O skrzynce:

Zawartość: logbook, certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców, pochłaniacz wilgoci

 

Logbook nieduży - więc proszę o nie wbijanie pieczątek - tylko ręczne wpisy:)

 

Przygotowanie nowej skrzynki wymaga nakładu pracy i czasu więc piszcie coś więcej niż: TFTC!

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Park niedaleko kesza
tutaj
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x