Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego - OP9P8E
Owner: Saye
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-05-2023
Date created: 22-05-2023
Date published: 22-05-2023
Last modification: 23-05-2023
6x Found
0x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
31 visitors
3 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kronika sokólskiej parafii prawosławnej od roku 1886 do 1915

Jest to zbiór zapisków, HISTORIA spisana i znaleziona w kronikach z lat 1886- 1915.  Zapiski oryginalne z tych okresów.


MIASTO SOKÓŁKA

Powiatowe miasto, grodzieńskiej guberni, Sokółka znajduje się w połowie drogi łączącej miasta Grodno i Białystok, w jednakowej odległości (40 wiorst) od jednego i drugiego miasta. Ulokowana jest (Sokółka – przyp. tłumacza) nad płytką, zamuloną i bagnistą rzeczką Sokołdą. Przez miasto przebiega szosa, stanowiąca krótki odcinek wygodnej drogi bitej między Grodnem i Białymstokiem.

Przez obrzeża miasta przeprowadzona została droga żelazna Sankt Petersburg – Warszawa. Położenie miasta pod względem warunków sanitarnych jest zadowalające. Wyniosły płaskowyż, łagodnie opadający we wszystkich kierunkach nie dopuszcza do gromadzenia się nieczystości i wyziewów, a znaczna ilość sadów i drzew znakomicie łagodzi letnie upały. Poważnym niedostatkiem jest brak dobrej, czystej, bieżącej wody. Bo przecież woda rzeczna nie nadaje się do spożycia. Nie bacząc na niezwykle szczęśliwe położenie topograficzne, mieszkańcy miasta niczego nie zdziałali dla poprawy warunków i miasto jest tak brudne, jak wszystkie miasta z przewagą ludności żydowskiej. Prawdopodobnie nadmierne zagęszczenie Żydów, utrzymujących domostwa w stanie nieczystości, stało się główną przyczyną różnych epidemii, a przede wszystkim chorób dziecięcych nawiedzających Sokółkę i powodujących ponure spustoszenia. Handel i rzemiosło jest wyłącznie w rękach Żydów, którzy stali się właścicielami i ‚władcami’ lepszej – centralnej – części miasta. Rolnicy, zaliczani do mieszczaństwa, zamieszkują jego obrzeża. Niczym nie różnią się od włościan i z powodu niskiego wykształcenia i nikłych zdolności organizacyjnych nie są w stanie stworzyć oddzielnej, samorządnej warstwy społecznej.
Tak wyglądała Sokółka ponad sto lat temu


Zewnętrzny wygląd miasta nie sprawia korzystnego wrażenia – duża ilość domów jest pokryta słomą, a w centrum miasta – gontem lub dachówką. Domy, z nielicznymi wyjątkami są pobudowane bezstylowo, bez jakiegokolwiek udziału architekta, tak, jak się komuś spodobało. Znacznym upiększeniem miasta stała się murowana cerkiew prawosławna, pobudowana na placu miejskim i murowany kościół (katolicki – przyp. tłumacza) na obrzeżu miasta.


Te właśnie budowle o eleganckiej architekturze, nadają bezładnej grupie typowo wiejskich domów wygląd miasta.
Można by przypuszczać, że wraz z przeprowadzeniem szosy i wybudowaniem drogi żelaznej dobrobyt miasta znacznie wzrośnie. Stało się jednak przeciwnie. Nieokazałe i starzejące się miasto chyli się ku upadkowi. Tak znaczne i duże, dawno utworzone handlowe centra – jak Białystok i Grodno, w miarę rozbudowy dróg bitych i rozwoju komunikacji wykazują znaczny rozwój ekonomiczny, hamując i dławiąc rozwijanie się małego miasta.

Stare zdjęcia - artykuły | Sokółka Nasze Miasto
Życie do miasta wnoszą okoliczni włościanie, przywożący na plac targowy produkty rolnicze, dokonujący cotygodniowych zakupów różnych drobiazgów domowych i gospodarskich. Warstwa inteligencji zaspokaja swoje potrzeby w sąsiednich miastach.
Ogólnie można powiedzieć: Sokółka to jedno z podupadłych miast – bez przeszłości i przyszłości, siłą praw ekonomicznych nieuchronnie skazana na wegetację i upadek.

źródło. https://naszasokolka.wordpress.com/

To zdjęcie wykonano prawdopodobnie latem 1941image018.jpg

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 6x Not found 0x Note 2x All entries