Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szkocka rasa wyżynna - OP9P70
Właściciel: Korfos
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-05-2023
Data utworzenia: 20-05-2023
Data opublikowania: 22-05-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 22-05-2023
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
13 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Wesker
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Szkocka rasa wyżynna jest to stara szkocka rasa bydła cechująca się długimi rogami i kudłatą sierścią. Rasa ta została wyhodowana w północnej Szkocji. Pierwotnie była ona podzielona na dwie klasy: West Highlands czyli Kyloe i Highlander. Kyloe hodowano na zachodnich wyspach Szkocji. Charakteryzowały się tym, że były mniejsze i częściej występowała u nich czarna sierść. Obecnie jednak najczęściej spotykana jest druga klasa czyli West Highlands. W związku z tym na wszystkie obecnie żyjące krowy szkockie mówi się po prostu Highland lub Highland Cattles. Według dokumentacji i historyków Highland Cattles są najstarszą zarejestrowaną rasą krów na świecie.

Krowy szkockie mają charakterystyczne długie rogi i falistą, długą sierść. Zazwyczaj występują w kolorze czerwonym rudym, czarnym, brunatnym, żółtym i szarym. Bardzo rzadko można spotkać również białe krowy szkockie. Dorosła krowa może ważyć 500 kilogramów, podczas gdy byk waży nawet 800 kilogramów. Poza rozmiarami, samca od samicy można rozpoznać po rogach. U byków rosną one do przodu, czasami skręcając nieznacznie w dół. Mają w dodatku szerszą podstawę. Rogi samicy rosną zaś od razy do góry, przez co są dłuższe, ale cieńsze na końcu. Krowy tej rasy żyją około 20 lat, co plasuje je w ścisłej czołówce długowieczności. Przy czym średnio jedna krowa posiada w ciągu życia 12 cieląt, a niektóre samice cielą się mając 18 lat.

Rasa ta jest niezwykle przyjazna i chętna do pozowania. Podczas gdy ktoś robi im zdjęcia często podnoszą głowę do góry. Wiele osób mówi, że po prostu uwielbiają towarzystwo człowieka i dobrze się czują, kiedy wokół są ludzie.

Rasa highland daje wołowinę o wysokich walorach kulinarnych, marmurkowatą, soczystą, o niskiej zawartości cholesterolu i jest praktycznie pozbawiona tłuszczu okrywowego (naturalną izolacją termiczną u tej rasy jest gruba pokrywa włosowa a nie tłuszcz podskórny). Dużo ruchu na świeżym powietrzu na naturalnych pastwiskach bogatych w zioła procentuje niezwykłą smakowitością mięsa. Na Wyspach Brytyjskich wołowina ze zwierząt tej rasy uważana jest za najlepszą i uzyskuje najwyższe ceny. Nawet brytyjska rodzina królewska utrzymuje duże stado w Szkocji, co również podnosi prestiż tej rasy.

Ilość hodowanego bydła tej rasy w Polsce nie jest duża i można powiedzieć że na ten moment ich liczba nie przekracza 500 sztuk.

____________________

O miejscu:

W tym miejscu możecie zobaczyć duże pastwisko wraz ze stadem liczącym około 10-15 sztuk. Jak macie szczęście to może uda wam się zobaczyć je z bliska. Dzisiaj przy zakładaniu kesza pasły one się one akurat na jego środku i zdjęcie jest z daleka przez co mało widać, ale w poprzednim roku udało mi się zrobić zdjęcie z bliska. Jeśli przy keszu nie zobaczycie stada to żeby je zobaczyć możecie okrążyć częściowo pastwisko, ale drogi pozwalające to zrobić są w większości w złym stanie.

____________________

O keszu:
Kesz to PET-ówka ukryta w pniaku pod ogrodzeniem z betonowej płyty.

 

 

 

źródła:
https://bydlo.com.pl/highland/
https://podroztrwa.pl/krowa-szkocka/
https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/highland-cattle-po-polsku,52755.html
https://www.agropolska.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo/dlugowlose-i-rogate-szkockie-bydlo,112.html

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
spoiler
IMG_20220604_180524
IMG_20230520_175506