Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Lasek TPD #4 - OP9P1Z
Lasek TPD
Właściciel: WK_PTTK_HERKUS
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-05-2023
Data utworzenia: 14-05-2023
Data opublikowania: 14-05-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 14-05-2023
10x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
8 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Lasek TPD leży w malowniczym miejscu Bartoszyc, z jednej strony dolina rzeczki Suszyca, z drugiej opływa go rzeka Łyna. Nazwa lasku pochodzi od dużego ośrodka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci działającego w Bartoszycach po wojnie. Znajdował się on w pobliskich koszarach poniemieckich i obejmował szkoły wraz z internatami.

58aef3a7-e859-4e34-9bdd-ffb94022562f.jpg

1950-1956 r.

HISTORIA PO-W nr 1 w BARTOSZYCACH

„…W wyniku  działań wojennych miasto  w 50% zostało  zniszczone i w momencie wyzwolenia, za wyjątkiem garstki ocalałych autochtonów i wielu osieroconych dzieci miejscowego pochodzenia nikogo nie było.

Stopniowo zaczęli przybywać repatrianci zza Buga i spod Wilna, z centralnej części Polski, powracali autochtoni. Wtedy to władze oświatowe zaczęły czynić starania o stworzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej, która zapewniłaby właściwe warunki bytowe i opiekę dzieciom osieroconym. Zaproponowano, by dzieci ulokować w opustoszałych dwóch kompleksach pokoszarowych. Możliwością zorganizowania ośrodka wychowawczego dla sierot  zainteresowało się Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Przy Zarządzie Głównym Robotniczego  Towarzystwa  Przyjaciół  Dzieci w Warszawie powstał specjalny "Oddział Bartoszyce". Przedstawiciele RTPD, po uzyskaniu zgody Ministerstwa Ziem Odzyskanych na zajęcie budynków pokoszarowych w Bartoszycach i nawiązaniu kontaktu z władzami powiatu, zdecydowali, że w Bartoszycach powstanie - Centralny Ośrodek Wychowawczo- Szkoleniowy RTPD   -ośrodek - miasteczko dziecięce, w którym mogłoby znaleźć opiekę setki..

Lata powojenne były to lata, kiedy we wszystkich dziedzinach życia kraju dotkliwie odczuwano niszczycielskie skutki niedawno zakończonej wojny. Szczególną opieką należało w tym czasie otoczyć bezdomne i opuszczone dzieci, które utraciły rodziców bądź nic nie wiedziały o ich losach.

Gdy zaglądamy do statystyk charakteryzujących ten okres - okazuje się, że na ogólną liczbę 7 milionów dzieci i młodzieży w Polsce, przeszło 1,5 miliona wymagało natychmiastowej pomocy i opieki.

Już 15 lutego 1947 roku do ośrodka przybyli pierwsi wychowankowie. W marcu było ich 110, w listopadzie 411, a we wrześniu 1950 roku przeszło 600.

Dzieci wymagały natychmiastowej, podstawowej opieki. Od kwietnia dzieci przybywały całymi grupami z Polski Centralnej, głównie z Pogotowia Opiekuńczego z Warszawy i Krakowa.

W lutym 1947 roku funkcjonował już dom dziecka dla starszych wychowanków, wyodrębniono grupę dzieci przedszkolnych i młodszych.

Zaczęto również organizować na miejscu w samym ośrodku system kształcenia pedagogicznego. Z inicjatywy  prof. Aleksandra Lewina, utworzono na terenie ośrodka, pierwsze w Polsce - Liceum Pedagogiczne. Niektórzy z wychowanków zdobywali kwalifikacje w liceum równocześnie pracując w grupach w domu dziecka. W 1947 roku nadano oficjalną nazwę: Centralny Ośrodek Wychowawczo - Szkoleniowy im. Janusza Korczaka. Ośrodek od początku swojego istnienia był znany. Można przeczytać o nim w książce z owych lat: Igor Newerly "Archipelag Ludzi Odzyskanych". Początkowo Centralny Ośrodek Wychowawczo Szkoleniowy funkcjonował jako zintegrowany zespół różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się placówek opiekuńczo - wychowawczych i oświatowych - pod jedną dyrekcją. Dyrektorem od początków istnienia był pan  Czesław Leśniewski. Po roku 1951, Ośrodek przestał być całością. Nadal istniały i działały wszystkie placówki, ale na zasadzie całkowitej autonomii. Po Czesławie Leśniewskim dyrektorami Domu byli:  Bronisław Brucki, Bolesław Tarnawski, Włodzimierz Chęciński, Józef Tomczuk. Dyrektorem największej placówki opiekuńczej w Polsce, Domu Dziecka liczącego 260 wychowanków, został w 1964 roku Józef Małecki, dawny wychowanek tego domu…”

Teren lasku, w przeszłości kwitł życiem towarzyskim i kulturalnym. Jeszcze przed II wojną światową, w latach 30-tych na jego obszarze znajdowała się popularna restauracja „Waldhaus”,

e9a5e178-0d43-4fa4-a23f-a11aa055da10.jpg

oraz pomnik Johanna Wolfganga von Goethego.

817800c8-c290-4c2f-9fd0-8e78a98fb2a8.jpg 

W latach 50 – tych, jak wynika ze wspomnień na forach internetowych, miejsce kwitło życiem towarzyskim. Ówczesna młodzież upodobała sobie lasek TPD do wspólnych spacerów i randek. W latach 80 – tych, dzięki zaangażowaniu i działalności Pana Stanisława Gotarda, w okolicy powstają; domek nad strumykiem, (miejsce zabaw i wspomnień wielu mieszkańców Bartoszyc), oraz Amfiteatr Leśny. Oprócz występów z okazji dnia dziecka i okolicznościowych imprez, w amfiteatrze organizowany był coroczny przegląd zespołów muzyczny „Rock Nad Strumykiem”. Na deskach obiektu swoje pierwsze koncerty zagrało wiele okolicznych kapel.

be1e08f1-a176-49ee-8ee5-ccc062128af7.jpg

Amfiteatr Leśny, lasek TPD, Bartoszyce

W historii życia towarzyskiego Bartoszyc, lasek TPD przewija się na przestrzeni dekad. Zajmuje istotne miejsce we wspomnieniach starszych mieszkańców miasta. Niestety młodsze pokolenia kojarzą to miejsce tylko i wyłącznie ze smakiem pierwszych używek. Dziś zagłębiając się w malowniczą okolicę, oprócz wspaniałych, przyrodniczych pejzaży, dostrzec możemy jedynie widmo minionej świetności. Po obiektach pozostał jedynie smutny ślad, gdzieniegdzie zapomniana cegła czy belka spogląda z wyrzutem. Świecą jedynie puste butelki i puszki, spod zmurszałych, rozpadających się ławek.

02e0791a-5c2e-4b94-a00d-69d7a2c03561.jpg

Restauracja Waldhaus, która przed II Wojną Światową znajdowała się w Lasku TPD.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 10x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy