Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[LT II] Pająk - OP9N6X
Owner: Sir Black
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-05-2023
Date created: 14-03-2023
Date published: 12-05-2023
Last modification: 12-05-2023
22x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
25 visitors
15 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL


Ciekawostki:
- Jedzą swoją sieć, aby wykorzystać ją ponownie. Kiedy mogą, zjadają niepotrzebne części sieci, aby mieć materiał na odbudowę.
- Potrafią nastroić swoją sieć niczym struny instrumentu i na podstawie wibracji są w stanie ocenić, co w nią wpadło. Rodzaje wibracji mogą też informować pająka o tym, czy sieć została uszkodzona, jeśli tak, to pająk wie od razu, w którym miejscu się to stało.
- To mit, że w trakcie snu zjadasz średnio 8 pająków rocznie.
- Nasze funkcje życiowe wywołują wibracje naszych ciał. Bicie serca, oddech, ruchy wewnątrz układu pokarmowego - wszystko to powoduje, że nasze ciała lekko drżą, a pająki unikają takich wibracji, uważając je za coś niebezpiecznego. Tak są zaprogramowane.
- W większości przypadków uciekają od poruszających się przedmiotów, nie próbują na nie wejść, a w skrajnych przypadkach, kiedy nie udaje im się uciec, po prostu zwijają się w kulkę i udają, że ich nie ma.
- Udowodniono, że osoby, które boją się pająków, znajdują je w swoich domach najczęściej. Dlaczego tak jest? Ludzie, którzy nie chcą spotkać na swojej drodze pająków, po prostu ich szukają. Może nie brzmi logicznie, ale właśnie tak jest.
- Mrówki wytwarzają kwas mrówkowy, który jest szalenie groźny dla pająków, właśnie dlatego nigdy nie zobaczymy pająka w miejscu, gdzie znajduje się dużo mrówek.
- Ponieważ pająki nie posiadają czułków, ich rolę przejęły odnóża. Szczecinka je pokrywająca ma zdolności wykrywania dźwięków, zapachów, drgań i ruchów powietrza.
- Trwają prace nad wykorzystaniem jadu niektórych pająków do stworzenia ekologicznego pestycydu. Taka toksyna byłaby w stanie chronić uprawy przed szkodliwymi owadami nie zanieczyszczając jednocześnie środowiska naturalnego.
- Trawienie u pająków odbywa się na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że ich małe organizmy są przystosowane jedynie do wchłaniania płynów. Uczta wygląda więc w ten sposób, że ofiara pająka zostaje unieruchomiona i pokryta sokami trawiennymi, a kiedy sama zmieni stan skupienia, zostaje wchłonięta przez oprawcę.
-Pająki potrafią poruszać się po wodzie za sprawą aż ośmiu nóg, które idealnie rozkładają się na płaszczyźnie wody. Włoski na ich odnóżach pokrywają się wówczas pęcherzykami powietrza, które utrzymują je na powierzchni.

Skrzynka
Wielki zielony pająk pilnuje kesza.

*        *        *

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia jednego z FINAŁÓW PROJEKTU, jak również podpowiedź do skrzynki Hotel Uroczysko nie wchodzącej w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach i Nadleśnictwo Damnica oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
Spoiler
Log entries: Found 22x Not found 0x Note 0x All entries