Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[LT II] Biedronka - OP9N6H
Owner: Sir Black
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-05-2023
Date created: 14-03-2023
Date published: 12-05-2023
Last modification: 12-05-2023
26x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
33 visitors
16 x rated
Rated as: Excellent
14 x recommended
This cache is recommended by: adrianoczub, areckis, bamba, Huragan_Polnocy, irekz, Kika, koshack, Maniek, mg6maciej, Miki., misiowa, rogatek, ryne05, tuchlin
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL


Ciekawostki:
- Średnia długość życia biedronki wynosi od 2 do 3 lat.
- Wiele biedronek wytwarza toksyny, które czynią je niesmacznymi dla ptaków i innych niedoszłych drapieżników. Te szkodliwe substancje są związane z kolorem biedronki, im jaśniejsza biedronka, tym silniejsze są toksyny.
- Dorosła biedronka może zjeść 50 mszyc dziennie, a w ciągu całego swojego życia do 5 tys.
- Powszechnym mitem o biedronkach jest to, że liczba kropek na grzbiecie mówi o ich wieku. Nie jest to prawda, jednak czasami można określić gatunek biedronki, zauważając liczbę i położenie jej punktów.
- Samica składa jaja na spodniej stronie liści, w pobliżu skupisk jaj mszyc. Jednorazowo mogą złożyć nawet 1000 jaj, ale nie wszystkie z tych jaj są przeznaczone do wylęgu. Niektórym z nich brakuje embrionów. Są smacznym prezentem od matki biedronki. Nowo wyklute niemowlęta będą je zjadać.
- Prawie wszystkie biedronki żywią się owadami o miękkich ciałach i są pożytecznymi drapieżnikami szkodników roślin. Zjadają skalnice, mączliki, roztocza czy mszyce.
- Aby uniknąć niebezpieczeństwa pozostają nieruchomo i udają, że są martwe.
- Jeśli pożywienia jest mało, biedronki zrobią wszystko, aby przetrwać, nawet jeśli oznacza to zjadanie się nawzajem. Głodna biedronka zrobi posiłek z każdego napotkanego rodzeństwa o miękkim ciele. Nowo powstałe osobniki dorosłe lub niedawno wyliniałe larwy są wystarczająco miękkie, aby przeciętna biedronka mogła je przeżuć.
- Biedronkom krwawią kolana, gdy są zagrożone. Jeżeli przestraszymy biedronkę, ze stawów jej odnóży zacznie wyciekać cuchnąca hemolimfa, pozostawiając po sobie żółte plamy. Taki zapach, który tworzy mieszanka alkaloidów, odstrasza potencjalnych drapieżników. Natomiast larwy biedronki mogą wydzielać alkaloidy z odwłoków.
- Larwy biedronek przypominają maleńkie aligatory. Jeśli nigdy nie widzieliście larwy biedronki, prawdopodobnie nigdy nie zgadniecie, że te dziwne stworzenia to młode biedronki. Wyglądają jak miniaturowe aligatory – mają długie, spiczaste brzuchy, kolczaste ciała i nogi wystające z ich boków. Larwy żerują i rosną przez około miesiąca, zjadając na tym etapie setki mszyc lub innych owadów.

Skrzynka
Biedronka jak to biedronka, bardzo łatwo ją znaleźć, wiadomo, czerwony rzuca się w oczy.

*        *        *

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia jednego z FINAŁÓW PROJEKTU, jak również podpowiedź do skrzynki Hotel Uroczysko nie wchodzącej w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach i Nadleśnictwo Damnica oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
Spoiler
Log entries: Found 26x Not found 0x Note 0x All entries