Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
„Wilczy Szaniec” – (Wolfsschanze – Wolf's Lair) - OP9N5C
Właściciel: Volt71
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Bardzo duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-03-2023
Data utworzenia: 12-03-2023
Data opublikowania: 24-03-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 13-06-2023
2x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
29 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: MaciekBDG, Miki.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Letterbox  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Witaj w Byłej Kwaterze Wojennej Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” – w betonowym miasteczku bunkrów w lasach koło Ketrzyna. Podczas wojny, tu właśnie zapadały najważniejsze decyzje w niemieckiej machinie wojennej. Stąd nadzorowano operację Barbarossa i to tu miał miejsce śmiały, choć nieudany zamach na życie Fuhrera, który przeprowadził Claus Shenk von Stauffenberg.

Decyzje o budowie Wilczego Szańca podjęto w 1940 roku, a konkretnie 27-29 sierpnia, gdy płk Rudolf Schmundt - szef adiutantury Hitlera, dr Fritz Todt - minister uzbrojenia i amunicji, mjr Gerhard Engel - adiutant Hitlera - przeprowadzili rekonesans lasu Gierłoskiego, dobrze rokującego jako teren na przyszłą kwaterę. O lokalizacji kwatery w tym miejscu zadecydowały następujące względy: Kętrzyński las znajdował się w pobliżu granicy ze Związkiem Radzieckim. Miało to duże znaczenie psychologiczne (Plan Barbarossa przewidywał atak przeciwko ZSRR). Prusy Wschodnie były jednym z najbardziej ufortyfikowanych okręgów III Rzeszy. Na jego obszarze znajdowało się wiele twierdz (Giżycko, Toruń, Kłajpeda, Pilawa) i tzw. rejonów umocnionych z okopami przeciwpancernymi i zasiekami z drutu kolczastego.

f9934b48-fab5-4c5b-a03f-49aa9a316af3.jpg

wilczy szaniec budowa OT

 

Obszar, wybrany na kwaterę, położony był w dużym oddaleniu od arterii komunikacyjnych, w starym mieszanym lesie, stanowiącym całoroczną naturalną osłonę obiektów. Rozciągające się na wschód od kętrzyńskiego lasu Wielkie Jeziora Mazurskie stanowiły naturalną przeszkodę przed wojskami lądowymi.

 

5e2676e4-81db-4e4d-8ec6-52039609241a.gif

inne kwatery i centrale dowodzenia

 

Podawana w wielu przewodnikach ogólna liczba zatrudnionych od 3000 do 5000 osób wydaje się być mocno zaniżona. Prof. F. Seidler w monografii o F. Todzie podaje, że w programowych założeniach, przy budowie głównej polowej kwatery Hitlera pod Kętrzynem przewidywano zatrudnienie 50 tys. osób (20, s. 352). Peter Hoffmann w liście do autora niniejszego przewodnika informuje, że 20 lipca 1944 roku (dzień zamachu na Hitlera) w kwaterze pracowało około 5 tys. robotników. Autor niniejszej publikacji – mimo powszechnie rozpowszechnionych pogłosek o zatrudnianiu przy budowie kwatery Hitlera jeńców wojennych i robotników przymusowych – nie znalazł w dostępnych materiałach źródłowych dokumentów potwierdzających tę opinię.

3d16371c-c51a-480c-89d3-cbd402099c67.jpg

budowa wilczego szańca

 

Do Kwatery prowadziły trzy wjazdy strzeżone wartowniami: od wschodu, zachodu i południa. Cały obszar podzielono na trzy strefy bezpieczeństwa. Teren był doskonale zamaskowany i strzeżony. Nad osobistym bezpieczeństwem Führera czuwała Służba Ochrony Państwa-RSD, Batalion Ochrony Wodza-FBB oraz inne jednostki SS i Policji. Spokoju mieszkańców i gości „Wilczego Szańca” strzegły umieszczone na schronach ciężkich stanowiska obrony przeciwlotniczej, pola minowe, zasieki z drutu kolczastego oraz posterunki stałe i ruchome.

Nowoczesne urządzenia techniczne, instalacja wodociągowa, kanalizacja, oczyszczalnia ścieków, doskonała jak na owe czasy łączność, asfaltowe i betonowe drogi, oświetlone latarniami, fryzjer, sauna, kino, herbaciarnie, to wszystko sprawiało, że „Wilczy Szaniec” był samowystarczalnym leśnym miasteczkiem. Wydawałoby się, że życie toczyło się tu spokojnie i beztrosko, a wojna była czymś odległym. Jednak to z tego miejsca "płynęły" zbrodnicze rozkazy, które odebrały życie milionom ludzi i zmieniły na zawsze bieg historii. To w tym miejscu 20 lipca 1944 roku miał miejsce nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera dokonany przez pułkownika Clausa von Stauffenberga.

W obliczu zagrożenia atakiem zbliżających się wojsk radzieckich, 20 listopada 1944 roku Adolf Hitler bezpowrotnie opuścił „Wilczy Szaniec”.

Dwa dni później feldmarszałek Wilhelm Keitel wydał rozkaz zniszczenia „Wilczego Szańca”, pod kryptonimem: „Wysadzenie Wyspy”.

W nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku rozpoczęto wysadzanie schronów i baraków. Dwa dni później, 27 stycznia oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do  Kwatery Głównej bez jednego wystrzału.

UWAGA

Obiekt otwarty przez cały rok,
7 –dni w tygodniu (również święta)

Od 1 marca do 31 marca

Cały tydzień      08:00 – 18:00

Od 1 kwietnia do 30 kwietnia

Cały tydzień      08:00 – 19:00

Od 1 maj do 31 sierpnia

Cały tydzień      08:00 – 20:00

Od 1 września do 30 września

Cały tydzień      08:00 – 18:00

Od 1 października do 28/29 lutego

Cały tydzień      08:00 – 16:00

O keszu

To jest kesz typu letterbox hybrid,  wewnątrz skrzynki znajduje się pieczątka - jest to element składowy skrzynki i NIE WOLNO JEJ ZABIERAĆ! Odbijamy w swoim notesie lub na kartce i odkładamy.

W keszu znajdują się certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców, kilka fantów dla małych i dużych keszerów. Skrzynka jest „HOTELEM” dla wszelkiego rodzaju przedmiotów podróżnych (GK, itp.).

PROSZĘ, nie zabieraj wszystkiego, zostaw coś dla tych którzy przyjdą po Tobie. Jeśli możesz, to dorzuć coś od siebie, tylko nie zostawiaj w niej nic takiego, czego nie chciałbyś znaleźć w swojej skrzynce.

UWAGA!! Dodaję atrybut „niebezpieczny”, zachowajcie szczególną ostrożność podczas podejmowania kesza, uważajcie na elementy wystające i zagięte, zagrażają zdrowiu ewentualnie poszarpaniem części garderoby.

Proszę o dyskretne podejmowanie i niedewastowanie, gdyż "Wielki Brat" cię obserwuje.

ZADANIE:

 

Aby uzyskać współrzędne ukrycia skrzynki, należy odwiedzić punkty wirtualne.

Podstaw swoje obliczenia do wzoru;

N 54° 04.(A+B)(D-E)(F+C)' E 021° 29.(E)(A+C)(F-C)'

Sprawdź wynik w checkerze.

 

7696bc54b2cfd3d3c33319bee35ee9bf03c2c14e?url=https%3A%2F%2Fwww.certitudes.org%2Flogo%3Fwp%3DGCA5RTN
Możesz sprawdzić swoje rozwiązanie zagadki w serwisie certitude.
d839552e-9d74-4efb-a417-b045cad464bb.jpg
PWG nagrodą za zdobycie kesza (ilość ograniczona). GRATULACJE !!!

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking
1 Punkt wirtualny --- Stoisz przed tablicą upamiętniającą wmurowanie aktu erekcyjnego, zadanie to: z umieszczonej daty na tablicy zsumuj tylko rok (np. 1991; 1+9+9+1=20), to twoje F=?
2 Punkt wirtualny --- Stoisz przed tablicą 20.VII.1944-ZAMACH, zadanie to: na tablicy rozrysowane są przybliżone miejsca, zajmowane przez uczestników narady 20 lipca 1944 r. Twoje E=? to numer, który zajmował płk Heinz Waizenegger, adiutant feldmarszałka Keitla;
3 Punkt wirtualny --- Stoisz przed tablicą „W HOŁDZIE SAPEROM WOJSKA POLSKIEGO”, zadanie to: pierwsza cyfra daty, ufundowania tablicy pamiątkowej, to twoje C=?;
4 Punkt wirtualny --- Stoisz przed tablicą poglądową „UWAGA NIETOPERZE”, zadanie to: z drugiej linijki trzecia cyfra, to twoje B=?;
5 Punkt wirtualny --- Stoisz przed schronem Hermanna Göringa, zadanie to: wewnątrz, w schronie umieszczone są na ścianach zdjęcia, po prawej stronie 7 zdjęć a po lewej X zdjęć, to twoje D=?;
6 Punkt wirtualny --- Stoisz przed budynkiem „GARAŻE”, zadanie to: nad drzwiami umieszczona jest nazwa miasta, z ilu składa się liter (np. rz, liczymy jako 2 litery), to twoje A=?;
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
"Wilczy Szaniec" - pieczątka
Wpisy do logu: znaleziona 2x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria