Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Leszno na kartach historii: Bonaparte - OP9N3A
Cesarz Napoleon Bonaparte w Lesznie
Eigenaar: Pixelstelar
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 05-03-2023
Gemaakt op: 05-03-2023
Gepubliceerd op: 22-04-2023
Laatste verandering: 29-07-2023
11x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
24 x Bekeken
7 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: dadoskawina, Smiechol
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Bike 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Napoleon, po podpisaniu (7 i 9 VI 1807) pokoju w Tylży z carem Aleksandrem I wracał do Drezna przez Poznań, gdzie zatrzymał się na krótko 15 VII 1807, po czym wyruszył o godz. 1 w nocy przez Mosinę – Kościan – Śmigiel. 16 lipca 1807 wczesnym przedpołudniem przejechał przez Leszno, a dalej Wschowę – Głogów do Drezna. Następnego dnia śladem cesarza podążył minister Charles Maurice de Perigord-Talleyrand.

Zaświadczenie o złożeniu przez miasto Leszno przysięgi wierności Napoleonowi, 15 XI 1806 r. [APL, Akta miasta Leszno, sygn.1099]

30 maja 1812 przez miasto przejechał w otoczeniu licznej świty Napoleon udając się do Poznania. W ciągu maja i czerwca przez Leszno przeszły liczne oddziały armii napoleońskiej, m.in. szwoleżerowie Kozietulskiego, których w Turwi wspaniałym obiadem podjął starosta Józef Chłapowski, ojciec Dezyderego.

Dezydery Chłapowski był oficerem ordynansowym Napoleona, u jego boku brał udział w kampanii hiszpańskiej, austriackiej, a także moskiewskiej i saskiej. 

Napoleon 13 grudnia 1812 przejechał incognito przez Leszno, zmierzając w kierunku Głogowa. Później przeciągały pobite wojska francuskie uciekając przed Rosjanami, którzy zajęli Leszno 19 lutego 1813. Dla rosyjskiego korpusu oblegającego broniący się Głogów, w leszczyńskim pałacu książąt Sułkowskich zorganizowano szpital wojskowy. Wojska rosyjskie opuściły Leszno w maju 1815 po przyznaniu Prusom tej części Wielkopolski.

"Stół Napoleona" 1936r

Przy wjeździe do Leszna od strony Poznania (309 - stara krajowa 5), 600m przed przejazdem kolejowym leży duży głaz narzutowy,  nazywany Stołem Napoleona, którego płaska powierzchnia przypomina nieco stół. Wg legendy Napoleon, nie chcąc zdradzić swojego miejsca pobytu, z dala od ludzkich siedzib, spożył na nim posiłek. Działo się to po klęsce moskiewskiej, kiedy cesarz podążał incognito przez Polskę, by jak najszybciej dotrzeć do Paryża i zorganizować nową armię. Napoleon Poznań opuścił dopiero w nocy, nieopodal Leszna zatrzymał się 13 grudnia 1812r.

"Stół Napoleona" 2019r przed przeniesieniem w obecne miejsce.

Po raz pierwszy o "stole Napoleona" dowiedziałem się od ojca, maiłem wtedy kilkanaście lat, a sam "stół" znajdował się w "lasku Napoleona". Do dzisiaj po lasku zostało tylko kilka drzew od strony ulicy. Jeszcze do roku 2019 stół znajdował się kilkadziesiąt metrów bliżej Leszna, ale mało brakowało a podzielił by los "stołu Napoleona" z Grodów Leszczyńskich. Wspominam o nim w cache "Leszno na kartach historii: Wilcza Sława - OP9E75". Został częściowo przysypany powstałą drogą dojazdową. Dzięki interwencji obywateli i samorządowcom gminy Lipno udało się osiągnąć porozumienie z właścicielem terenu, który zgodził się na wydzielenie fragmentu swojej działki i nieodpłatne przekazanie go gminie. "Stół" został przeniesiony w obecne miejsce, gdzie można go podziwiać, a nawet spożyć przy nim, zabrany z sobą posiłek:).

UWAGA!

Atrybut  "skrzynka niebezpieczna" dodałem ze względu na brak bezpiecznej ścieżki do skrzynki, a na ulicy 309 w niektórych godzinach panuje dość spory ruch.

Kesz to mały "klipsiak" ukryty na kordach. 
Na starcie pojemnik zawiera logbook, ołówek, certyfikaty dla znalazców, oraz kilka drobiazgów, + 2 PWG na wymianę. Powodzenia.

Źródło: „NAPOLEON I JEGO EPOKA W WIELKOPOLSCE” XIV Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Wielkopolsce 2006

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Parkeerplaats --- Miejsce parkingowe
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
FOTOSPOILER